שירין אבו אעקלה
צילום: אי-פי

משפחתה של אבו עאקלה ביקשה להיפגש עם ביידן: "מאוכזבים מתוצאות החקירה"

קרובי משפחתה של העיתונאית שנהרגה בג'נין מחו על הקביעה האמריקנית לפיה לא ניתן להכריע מי האחראי לירי - ומקווים שיוכלו להיפגש עם הנשיא בזמן ביקורו בארץ • אחיה של שירין האשים: "אנחנו מרגישים נבגדים, ארה"ב רוצה לזכות את כוחות צה"ל מאשמה"
רועי קייס
09 ביולי 2022
10:07

פרשת מות העיתונאית בג'נין: משפחתה של שירין אבו עאקלה שלחה איגרת לנשיא ארצות הברית, ג'ו ביידן, בה ביקשה להיפגש עמו במהלך ביקורו באזור בימים הקרובים. כך פורסם הבוקר (שבת) בסוכנות הידיעות הצרפתית.

באיגרת הביעה המשפחה אכזבה קשה מתוצאות החקירה האמריקנית בעניין מותה של כתבת אל-ג'זירה: "המשפחה מרגישה נבגדת בשל התגובה האמריקנית המצערת בנוגע לנסיבות מותה". אנטון אבו עאקלה, אחיה של שירין, כתב כי הם רוצים להיפגש עם ביידן כדי להביע בפניו ישירות את דאגתם ודרישותיהם: "ההתנהלות של הממשל שלכם מוכיחה שיש כוונה ברורה למוטט את המאמצים שלנו להשיג צדק". הוא אף האשים את ארצות הברית בשיפוט מוטה וטען כי הממשל בוושינגטון "רוצה לזכות את כוחות צה"ל מאשמה".

"לא ניתן לקבוע מי ירה בשירין": תוצאות הבדיקה הבליסטית של האמריקנים

ביום שני הודיע משרד החוץ האמריקני כי לא ניתן לקבוע מי ירה באבו אעקלה והדגיש - אין סיבה להאמין שהירי היה מכוון. ההודעה נמסרה בתום בדיקה בליסטית שעשה מומחה אמריקני במעבדת המשטרה בירושלים, לאחר שהרשות הפלסטינית העבירה לידי האמריקנים את הקליע. בהודעה האמריקנית נכתב כי מומחים בליסטיים קבעו שהקליע ניזוק קשות ולכן אין אפשרות להגיע למסקנה ברורה אם נורה מנשק שהיה בשימוש חיילי צה"ל, כפי שנטען בהאשמות כלפי ישראל.

אבו-עאקלה נהרגה בחילופי אש בין צה"ל למחבלים בג'נין בחודש מאי. ממצאי הביניים של תחקיר האירוע בצה"ל העלו כי העיתונאית נהרגה מאש חמושים או מירי של חייל צה"ל דרך חרך בג'יפ. הם הוסיפו כי קבלת הקליע, שהפלסטינים מסרבים להעביר לישראל, תסייע להכריע בשאלה זו.

בחודש שעבר טען משרד נציב האו"ם לזכויות אדם כי מצא שהעיתונאית נהרגה מירי של כוחות צה"ל. "סיימנו את המעקב העצמאי שלנו אחר התקרית", נאמר בהצהרה שפרסם. בצה"ל פרסמו תגובה רשמית להודעה ובה קראו לפלסטינים להעביר את הקליע לישראל ולקיים חקירה משותפת.