ארדואן

שיחות ראשונות ללפיד עם ארדואן וא-סיסי

נשיא טורקיה איחל הצלחה לרה"מ בתפקידו. לפיד הודה לארדואן על שיתוף הפעולה בין המדינות בנושא סיכול הניסיונות להתקפות טרור כנגד ישראלים
גילי כהן ועמיחי שטיין
10 ביולי 2022
21:39
עודכן ב 22:12

ראש הממשלה, יאיר לפיד, שוחח הערב (ראשון) בטלפון עם נשיא טורקיה, רג'פ טאיפ  ארדואן, והודה לו על שיתוף הפעולה בסיכול הניסיונות לפעולות טרור נגד ישראלים במדינה. בשיחה ראשונה בין השניים מאז כניסתו לתפקיד של לפיד הדגישו השניים את חשיבות היחסים בין שתי המדינות בנושאי ביטחון וכלכלה ואת תרומתם ליציבות באזור.

לפיד איחל לעמיתו ולעם הטורקי חג שמח, שלום ושגשוג. ארדואן איחל הצלחה ללפיד בתפקידו, והשניים בירכו על הסכם התעופה החדש שנחתם בין המדינות. השניים הביעו תקווה לשיפור נוסף ביחסים בין המדינות.

הודעת ארמון הנשיאות הטורקי נמסר כי ארדואן תוך איחל שהבחירות ייטיבו עם העם הישראלי ואמר כי הוא מאחל להמשך מדיניות כמו אי אישור התנחלויות חדשות ושימור המצב הקיים בהר הבית.

לאחר השיחה עם אנקרה שוחח לפיד גם עם נשיא מצרים, עבד אל-פתאח א-סיסי שבירך אותו בהצלחה בתפקידו. שני המנהיגים ביטאו את מחוייבותם להמשך פיתוח היחסים בין המדינות, כולל במישור הכלכלי. השניים דנו על ביקורו הקרוב של ביידן באזור השבוע וכן על הסוגייה הפלסטינית ובצורך ברגיעה. עוד עלו בשיחה הדרכים שבהן ניתן להתגבר על ההשלכות של מלחמה באוקראינה בנושא ביטחון המזון.

מלשכת הנשיאות המצרית נמסר כי במהלך שיחת הטלפון סיכמו השניים לפעול לארגן פגישות בילטרליות ופגישות רב צדדיות שיכללו את מצרים, ישראל וראש הרשות הפלסטינית, אבו מאזן, בתקופה הקרובה כדי להמריץ מחדש את המשא ומתן לשלום.