ביידן
צילום: פלאש 90

ברמאללה לוחצים על ביידן לקרוא להקפאת הבנייה ביו"ש בזמן ביקורו

מקורות פלסטינים אמרו לכאן חדשות: גורמים אמריקנים מסרו לנו שנשיא ארה"ב שוקל לומר בהצהרותיו כי המשך הבנייה בהתנחלויות מסכן את פתרון שתי המדינות ומרחיק את הצדדים מהסכם קבע • סופיאן אבו זיידה: "אין לפלסטינים ציפיות מביקור ביידן"
רועי קייס
12 ביולי 2022
06:59
עודכן ב 13:00

פרסום ראשון: מקורות פלסטינים אומרים לכאן חדשות כי "ההנהגה ברמאללה לוחצת על הממשל האמריקני שביידן יכלול בדבריו בזמן ביקורו באזור קריאה להקפאת הבנייה בהתנחלויות, או לכל הפחות מחוץ לגושים". הדברים פורסמו  הבוקר (שלישי) לראשונה בתוכנית הבוקר הזה בכאן רשת ב.

המקורות ציינו כי גורמים אמריקנים מסרו להם שביידן שוקל לומר בהצהרותיו כי המשך הבנייה בהתנחלויות מסכן את פתרון שתי המדינות ומרחיק את הצדדים מהסכם קבע. המקורות הפלסטינים העריכו עוד כי ביידן צפוי להתייחס גם לפתרון שתי המדינות ולומר כי זהו הפתרון היחיד המקובל על האמריקנים.

15 דק' לפגישה עם נתניהו: כך נראה הלו"ז המתעדכן של ביקור ביידן

בכיר לשעבר ברשות הפלסטינית סופיאן אבו זיידה אמר בריאיון לאסתי פרז בתוכנית "בחצי היום" בכאן רשת ב: "לא חושב שלמישהו מהפלסטינים יש ציפיות מביקור ביידן. לא מרגישים שהנשיא של המעצמה הגדולה בעולם בא לבקר. אנחנו מבינים שהנושא הפלסטיני לא יהיה מרכזי. הנושא לא עולה לעדיפות כי לכל אחד יש את האינטרס שלו. הרשות הפלסטינית מנסה ללא הצלחה להכניס את העניין המדיני שלנן לתוכן הביקור". 

האזינו לריאיון עם סופיאן אבו זיידה

"אני כאן בעזה ולא רואה סיכוי להסלמה בזמן הביקור של ביידן. ישראל מזהירה ליתר ביטחון, לא בגלל שמשהו קורה בשטח", הוסיף אבו זיידה. על אבו מאזן אמר כי "אני לא מרוצה מכל ההנהגה הפלסטינית. זה לא בריא שלא היו בחירות מ-2006". 

בתוך כך, העיתון הלבנוני אל-אחבאר דיווח כי ישראל העבירה מסר לחמאס באמצעות המתווכים המצרים והקטרים ובה הזהירה מפני הסלמה במהלך ביקורו של נשיא ארצות הברית. לפי הדיווח, בחמאס השיבו כי "פעולת ההתנגדות של העם הפלסטיני אינה קשורה לביקור של אף אדם באזור אלא תהיה לפי האינטרס של הפלסטינים". 

ראש הממשלה יאיר לפיד ומלך ירדן עבדאללה השני שוחחו בערב שבת בטלפון. השנים דנו, בין השאר, על ביקור ביידן ועל הצורך להעמיק את שיתוף הפעולה והיחסים בין המדינות. מחר ביידן ינחת בישראל לביקור ראשון מאז נבחר לתפקיד. לקראת הגעתו, בישראל מכינים כמה מחוות לפלסטינים - ככל הנראה יוכרז על הכשרה של בנייה בלתי חוקית. צפויה גם הודעה על התקדמות בפריסת הדור הרביעי של תקשורת סלולרית, וייתכן שגם על כינוס הוועדה הכלכלית המשותפת לישראל ולרשות הפלסטינית.

אחרי הפגישה בחמישי ברמאללה עם שר הביטחון בני גנץ, בשישי בבוקר שוחח יו"ר הרשות הפלסטינית גם עם נשיא המדינה, יצחק הרצוג ועם ראש הממשלה, יאיר לפיד. מדובר בשיחה ראשונה זה חמש שנים בין ראש ממשלה ישראלי לאבו מאזן. 

מלשכת לפיד נמסר כי השניים שוחחו על המשך שיתוף הפעולה, והצורך להבטיח שקט ורגיעה. הנשיא הרצוג שוחח קודם לכן עם גם הוא אבו מאזן גם על ההיערכות לקראת ביקור ביידן. בתוכנית השבוע בכאן 11 פורסם כי גורם בכיר בהנהגה הפלסטינית אמר לכאן חדשות שאבו מאזן אמר לשר הביטחון גנץ כי בהיעדר אופק מדיני, כל הצעדים שישראל נוקטת בתחום הכלכלי ובתחום האזרחי הם קוסמטיים בלבד ולא תהיה בהם תועלת