.
צילום: אוליבייה פיטוסי ויונתן זינדל, פלאש 90

החובות של סער ולפיד והקנס של הליכוד: אלו חשבונות הסיעות

רשימת תקווה חדשה צברה את הגירעון הגדול ביותר מבין הרשימות שהתמודדו במערכת הבחירות ה-24 - יותר מ-13.5 מיליון שקלים. אחריה רשימת יש עתיד שצברה גירעון של כ-12.5 מיליון שקלים • הליכוד נקנס ברבע מיליון שקלים בשל פעילות שלא לפי הוראות חוק מיסוי תשלומים בתקופת בחירות
אמוץ שפירא
12 ביולי 2022
12:00

רשימת תקווה חדשה צברה את הגירעון הגדול ביותר מבין הרשימות שהתמודדו במערכת הבחירות ה-24 - יותר מ-13.5 מיליון שקלים. אחריה רשימת יש עתיד שצברה גירעון של כ-12.5 מיליון שקלים ואחר כך ש"ס, שיצרה גירעון של יותר מתשע מיליון שקלים וחצי. 8 סיעות נוספות סיימו עם גירעון. כך על פי דוח ביקורת שפורסם היום (שלישי) על חשבונות הסיעות שהשתתפו בבחירות לכנסת ה-24.

מבקר המדינה קנס את תקווה חדשה ברבע מיליון שקלים בגלל חריגה מתקרת ההוצאות בשיעור של כ-80%. ימינה נקנסה ב-50 אלף שקלים בשל חריגה מתקרת ההוצאה בשיעור של 8%, ולש"ס רשם המבקר אזהרה בשל הוצאות שלא לפי חוק הבחירות.

על פי דוח המבקר, הוצאות הסיעות במערכת הבחירות הסתכמו בכ-233.8 מיליון שקלים, כשהחלק הארי, 43.9% מהסכום הזה הוצאו על פרסומים. בבדיקה שערך המבקר בעניין הבחירות המקדימות לתפקיד יו"ר מפלגת העבודה נמצא כי מרב מיכאלי חרגה ב-18% מתקרת ההוצאה, שזה כ-91 אלף שקלים, ועל כך היא נקנסה ב-7,000 שקלים. המתמודד אבי שקד שהוצאותיו חרגו ב-40% מתקרת ההוצאה נקנס ב-15 אלף שקלים.

ביקורת על החשבונות השוטפים של הסיעות בכנסת ה-23

בביקורת על החשבונות השוטפים של הסיעות בכנסת ה-23 מצא המבקר כי סיעות כולנו ותל"ם, שחדלו להתקיים לא החזירו לקופת המדינה את יתרת הכספים שבידיהן - כולנו 5.8 מיליון שקלים ותל"ם 4.8 מיליון שקלים. התנועה, שחדלה להתקיים ערב בחירות לכנסת ה-21 לא החזירה לקופת המדינה יתרת כספים בסכום של כ-1.3 מיליון שקלים.

עוד נמצא כי מפלגת הליכוד נקנסה ברבע מיליון שקלים בשל פעילות שלא לפי הוראות חוק מיסוי תשלומים בתקופת בחירות, ואגודת ישראל נקנסה בשל כך במאה אלף שקלים.

הלוואות

המבקר אומר כי יתרות החוב של הסיעות, בגין הלוואות שנטלו למימון הוצאותיהן, גדלו מאוד מאז חוקק החוק שמאפשר לקבל הלוואות מהכנסת במקום מבנקים, והיא עומדת עתה על 181 מיליון שקלים. לדברי המבקר יש חשש שהם לא יוחזרו ויהיו בבחינת חובות אבודים.

המבקר הוסיף כי מפלגת התנועה הירוקה ועצמאות לא החזירו לאוצר המדינה יתרות הלוואות בסכום של 7.2 מיליון שקלים, וסיעת הבית היהודי, שחדלה להתקיים, טרם פרעה הלוואה של 3.2 מיליון שקלים.

יתרות

על פי המבקר בידי סיעות גשר, תל"ם וכולנו, שחדלו להתקיים, יש עודפים שנצברו לכדי סכום כולל של 11.7 מיליון שקלים שלא החזירו. לאחר פניית עובדי מבקר המדינה לסיעות האלו, החזירה גשר לפני פחות מחודשיים את רוב הסכום - 1.2 מיליון שקלים. עוד עולה כי מפלגת התנועה לא החזירה 1.3 מיליון שקלים.