מו פראח
צילום: אי-פי

מו פראח חשף: סחרו בי בגיל 9 לעבודה בבריטניה כמשרת בית

הכוכב האולימפי סיפר ל-BBC על עברו וסיפר ששמו האמיתי הוא חוסיין עבדי-קאהין • לדבריו אישה זרה העבירה אותו לבריטניה העניקה לו את המסמכים עם השם המזוייף – מו פראח • לדבריו, הוא החליט לחשוף את הסיפור עכשיו "כדי לערער על תפיסות הציבור לגבי סחר ועבדות"
ליאן וילדאו ורם ברנדס
12 ביולי 2022
07:57

הכוכב האולימפי הבריטי בריצות ארוכות מו פראח חשף הלילה (שלישי) כי הגיע כילד לבריטניה במסגרת סחר בבני אדם כדי לשמש כמשרת בית. בריאיון לסרט דוקומנטרי שישודר השבוע ב-BBC חשף הרץ הבריטי כי קיבל את שמו מידי אלו שהטיסו אותו מדג'יבוטי ובו השתמש לצרכי זיוף דרכון – שמו האמיתי הוא שמו האמיתי – חוסיין עבדי קאהין.

פראח, שזכה בארבע מדליות אולימפיות, חשף שהובא לבריטניה בידי אישה שלא הכיר ונאלץ לטפל בילדים של משפחה אחרת שלא הכיר. הוא הוסיף בריאיון כי "במשך שנים ניסיתי לחסום את הסיפור הזה, אך אפשר להמשיך ולעשות זאת עד לנקודה מסוימת". 

עד עתה סיפר כי הגיע לאי הבריטי לבריטניה מסומליה כפליט עם הוריו. אך בחשיפה בסרט תיעודי של ה-BBC הוא אומר שהוריו מעולם לא הגיעו למדינה. אימו ושני אחריו חיים בחווה המשפחתית במדינה הבדלנית סומלילנד.

אביו, עבדי, נהרג מירי תועה כאשר סר מו פראח היה בן ארבע, באלימות אזרחית בסומליה. הוא הוסיף כי היה כבן 8 או 9 כשנלקח מביתו את המשפחה בדג'יבוטי ומשם הועבר לבריטניה, שם חשב שהוא הולך לגור עם קרובי משפחתו. "התרגשתי, מעולם לא הייתי על מטוס לפני כן", סיפר פראח. שהוסיף כי האישה שלקחה אותו אמרה לו לומר ששמו מוחמד והיו איתה מסמכי נסיעה מזוייפים בשם בזה. 

לדבריו, אחרי שהגיעו לדירתה היא תלשה את הדף שעליו היו פרטי הקשר של קרוביו. הוא נשלח לעשות עבודות בית וטיפול בילדים וסיפר: "האישה אמרה לי אם תרצה לראות את המשפחה שלך שוב, אל תגיד כלום. לעתים קרובות הייתי מסתגר בשירותים ובוכה". בשנים הראשונות במדינה הוא אפילו לא נשלח לבית ספר ורק כשהיה בן 12 רשמו אותו לראשונה ללימודים. 


"הריצה הצילה אותי", מו פראח (צילום: אי-פי)

פראח החליט לחשוף את שעבר וסיפר כי עשה זאת "כדי לערער על תפיסות הציבור לגבי סחר ועבדות. לדבריו, "לא היה לי מושג שיש כל כך הרבה אנשים שעברו את אותו דבר. הרגשתי ש'מו' האמיתי רוצה לצאת החוצה. הריצה הצילה את חיי".

נוסף ל-4 המדליות האולימפיות, בריצות ל-5,000 ו-10,000 מטר בלונדון 2012 וריו 2016, לכוכב האתלטיקה יש שש מדליות זהב ושתי מדליות כסף באליפויות עולם. בנוסף לחמש מדליות זהב ומדליית כסף אחת באליפויות אירופה. 

תגיות:
בריטניה