-
צילום: אי-פי

דיווח: סעודיה תאפשר טיסות ישירות לערביי ישראל כדי להגיע למכה

הערכות: ישראל תקדם עסקה למכירת מערכות הגנה אוויריות לסעודיה • ‏בכירים בממשל ביידן: נרמול יחסים מלא בין סעודיה וישראל עדיין לא קרוב, אבל שיתוף הפעולה החשאי בין השתיים בהחלט התרחב" • בשבוע הבא יגיע לישראל מפקד פיקוד מרכז האמריקני וידון עם בכירים בצה"ל בהרחבת שיתופי הפעולה עם מדינות נוספות באזור מול האיום האיראני - בחסות אמריקנית
איתי בלומנטל
13 ביולי 2022
21:16
עודכן ב 23:06

סעודיה צפוייה להכריז השבוע כי היא מאפשרת לכל הטיסות המסחריות מישראל ואליה לטוס מעל השמיים הסעודיים, כך דיווחו הערב (רביעי) גורמים המעורים בהתרחשות שמאחורי ביקור ביידן במזרח התיכון.

בהכרזה המדוברת צפוייה סעודיה להכריז גם כי תאפשר למיעוט המוסלמי בישראל לטוס ישירות אליה בטיסות צ'ארטר כדי לקיים את מצוות החג' – העלייה לרגל לכעבה במכה. בתוך כך, בכירים בממשל ביידן מסרו כי נרמול יחסים מלא בין סעודיה וישראל "עדיין אינו קרוב, אם כי שיתוף הפעולה החשאי בין שתי המדינות בהחלט התרחב".

הערכות: ישראל תקדם עסקה למכירת מערכות הגנה אוויריות לסעודיה

על רקע הציפיות שביקורו של נשיא ארצות הברית, ג'ו ביידן, בישראל ובסעודיה יוביל לנרמול היחסים בין שתי המדינות, גוברות הערכות כי ישראל מעוניינת לקדם עסקה למכירת מערכות הגנה אוויריות לסעודיה. כך פורסם היום (רביעי) בחדשות הערב בכאן 11.


‏בשבוע הבא יגיע לישראל מפקד פיקוד מרכז האמריקני, גנרל אריק קורילה, וייפגש עם בכירים בצה"ל. בין הנושאים בהם ידונו - הרחבת שיתופי הפעולה להגנה מטילים ומלז"טים איראנים, והרחבת שיתופי הפעולה עם מדינות נוספות באזור בחסות אמריקנית.

מאז חתימת הסכמי אברהם, נחתמו עסקאות ביטחוניות משמעותיות בין ישראל למדינות במפרץ ובהן מרוקו, ולפי פירסומים זרים גם עם איחוד האמירויות ובחריין. בשבוע שעבר אישר שר הביטחון גנץ כי "בתקופה שמאז הסכמי אברהם, התקיימו כ-150 מפגשים של אנשי מערכת הביטחון עם מקביליהם במדינות האזור והסכמי אברהם" וכי נחתמו עסקאות בלמעלה משלושה מיליארד דולר עם מדינות האזור.

בתוך כך, לקראת ביקור ביידן בסעודיה, בכירים אמריקנים מאשרים שביידן ייפגש עם יורש העצר הסעודי מוחמד בן סלמאן, ובכך ישבור את החרם שהוטל עליו בעקבות מעורבותו בחיסול העיתונאי חאשוקג'י.

הנסיך מסעודיה | עוד יום