פעילות צה"ל ביו"ש, ארכיון
צילום: דובר צה"ל

אפס עצורים: הלילה החריג של צה"ל ביו"ש, ברקע ביקור ביידן

כוחות הביטחון נמנעים מביצוע מעצרים "לא דחופים" ברחבי יהודה ושומרון במהלך ביקור נשיא ארה"ב • גם הריסות של 3 בתי מחבלים, שבג"צ כבר אישר להרוס - נדחו עד לאחר הביקור
כרמל דנגור
13 ביולי 2022
22:02

באופן חריג, כוחות הביטחון לא עצרו אמש (רביעי) אף פלסטיני ברחבי יהודה ושומרון. הסיבה - רצון להימנע מעימותים אלימים והרוגים פלסטינים במהלך ביקור נשיא ארה"ב ביידן בישראל.

המדיניות היא לבצע רק מעצרים שמוגדרים "דחופים". במקרה ויש חשד שפלסטיני מסויים נמצא כרגע בדרכו לבצע פיגוע, הוא יעצר - אבל אם פלסטיני חשוד למשל ביידוי אבנים, או בזריקת בקבוק תבערה - הוא ככל הנראה יעצר רק לאחר הביקור הנשיאותי.

בנוסף, הריסות שלושה בתי מחבלים, שבג"צ כבר אישר להרוס, נדחו גם הן עד לאחר הביקור. מדובר על הבתים של המחבל שביצע את הפיגוע בדיזנגוף ושל שני המחבלים שביצעו את הפיגוע באריאל.

אתמול הודיע צה"ל כי לא יתאמן באזור הר חברון, שם מתגוררים כאלף פלסטינים, בזמן ביקור ביידן. מדובר בתשובה שניתנה בתגובה לצו ביניים שהגישו תושבי כפרי "מסאפר יטא" והאגודה לזכויות האזרח, בעקבות פגיעה של קליע בבית פלסטיני ברביעי שעבר, שעל פי טענות של פלסטינים נורה ממקלע של טנק.

בתשובה לעתירה נמסר כי היום ומחר לא יבוצע אימון בשטח האש, בניגוד לתכנון מראש. בנוגע לטענה עצמה של ירי על בית, נמסר כי לא ניתן לקבוע שהירי במסגרת האימון הוא שהוביל לפגיעה, אך צויין כי במשפך הירי לא נרשם בטעות הכפר שבו התרחשה הפגיעה - חילת א-דבע.