ביידן ובן סלמאן
צילום: רויטרס, אי-פי

צפו: האיש החזק בעולם זורק עקרונות לפח כדי להוזיל את הדלק

"נשיא ארצות הברית ג'ו ביידן הבטיח להעניש את הסעודים על רצח העיתונאי הסעודי-אמריקני ג'מאל חאשוקג'י, אבל עקרונות לחוד ומציאות לחוד. מחירי הדלק משתוללים, המאבק בהתחממות אקלים לא מאפשר קידוח עוד נפט על אדמת ארה"ב וביידן נואש לסיוע סעודי בעצירת ההתייקרות
יואב זהבי
14 ביולי 2022
11:40

נשיא ארצות הברית, ג'ו ביידן, עושה בימים אלה את אחד מסיבובי הפרסה הכי מפוארים בהיסטוריה של נשיא אמריקני. יו-טרן שיסתיים בביקור מאוד לא צפוי בסעודיה. את אחת הסיבות המרכזיות לפליק פלאק של ביידן אפשר לראות בגרף עליית מחירי הנפט בעולם. מגמה שהואצה בעקבות הפלישה הרוסית לאוקראינה והסנקציות שהטילו מדינות המערב על רוסיה. אז ביידן מגיע לסעודיה כדי לבקש, אולי אפילו להתחנן, שהסעודים יגבירו את הפקת הנפט, כדי להוריד את מחירי האנרגיה.

מה שמפתיע בביקור הזה הוא שעד לפני כמה חודשים זה היה נראה כמו משהו דמיוני לגמרי. נשיא ארצות הברית נידה את יורש העצר הסעודי, מוחמד בן סלמאן, וסירב בתוקף להיפגש איתו בגלל האחריות שלו לרצח של העיתונאי הסעודי-אמריקני, ג'מאל ח'שוקג'י, באיסטנבול לפני ארבע שנים.

אז מה השתנה, אתם שואלים? לביידן יש בעיה גדולה בזירה הפנימית. בעוד פחות מחמישה חודשים ייערכו בחירות אמצע הקדנצייה בארצות הברית ונכון לעכשיו יותר מ-55% מהאמריקנים לא מבסוטים מהתפקוד של ביידן. זה השיעור הגבוה ביותר מאז שנכנס לבית הלבן. זה קורה בין השאר בגלל האינפלציה הגואה בעולם בכלל ובארצות הברית בפרט. מחירו של ליטר דלק למשל, הגיע עכשיו לשיא של כל הזמנים. הוא זינק ביותר מ-60% בשנה האחרונה כשכוח הקנייה של מצביע אמריקני ממוצע נחלש ומחירי האנרגיה בשמיים. יש סיכוי לא מבוטל שבבחירות אמצע הקדנציה הדמוקרטים ייאבדו את הרוב שלהם בבית הנבחרים ובסנאט, מה שעשוי להקשות על ביידן להוציא לפועל את המדיניות שלו ובסופו של דבר אולי לסלול לו את הדרך החוצה מהבית הלבן בבחירות לנשיאות בעוד שנתיים.

אבל יש מצב טוב שהאמריקנים בכלל לא היו צריכים לרדת על הברכיים ולהתחנן לסעודים, בטח לא ככה.  הם היו פשוט יכולים להחליט להפיק יותר נפט בעצמם, אלא שהממשל הנוכחי דוגל ובצדק בהפחתה של פליטת גזי החממה והפך החלטה של הממשל הקודם, של דונלד טראמפ, להעניק היתרי קידוח של נפט בשמורת טבע גדולה באלסקה.

עכשיו מותר לתהות מה יקרה אם מחירי הנפט והמחירים של מוצרים אחרים ימשיכו לעלות? יש מצב טוב שביידן ומנהיגים נוספים בעולם פשוט ייאלצו להמשיך ולוותר על העקרונות שלהם.