-
צילום: רויטרס

"מפחיד לגמרי": גל חום מבעיר את אירופה

עשרות שריפות הביאו לכמעט 400 הרוגים בספרד וכמאה בפורטוגל • בבריטניה הוכרז מצב חירום לקראת 40 מעלות בלונדון וסביבתה
בן יניב
16 ביולי 2022
22:15

האירופאים עוד לא התאוששו מגל שריפות לפני פחות מחודש והינה עכשיו כבר מגיע גל נוסף. בספרד כ-400 נהרגו ועשרות אלפים פונו מבתיהם ביומיים האחרונים בעוד הרשויות מתמודדות עם יותר מ-30 שריפות ענק ברחבי המדינה, על רובן עוד לא הושגה שליטה.

"מבעית לגמרי", אמר על המצב תושב מלאגה שבספרד. "לא יודעים מה יקרה. אם האש תרד או שהיא תתפשט עם הרוח". גם אצל השכנה פורטוגל עשרות שריפות מקיפות את אזור העיר פורטו, שם טייס מצא את מותו כשמטוס הכיבוי שלו התרסק אל תוך הלהבות, והמדינה סופרת יותר ממאה קורבנות. בצרפת סוף שבוע הבסטיליה נצבע באדום - נשיא המדינה מקרון אמר על כך כי "עוברת עלינו כעת עונה קשה במיוחד. כבר עכשיו נשרפו פי שלושה יערות מאשר ב-2020". 

לגל החום הקיצוני שמתדלק את שריפות הענק כבר יש קורבנות. בשל הטמפרטורות הגבוהות בגל החום שספרד סובלת ממנו, כל מדינות חוף הים התיכון האירופיות סובלות מהחום, כשבחצי האי האיברי נמדדו בין 40 ל-47 מעלות סוף השבוע.

מי שמביטים על כל זה מהצד ובחשש אלו הבריטים, בממלכה יחוו ממחר ועד אמצע השבוע חום קיצוני עם מעל ל-40 מעלות בלונדון וסביבתה. הרשויות כבר נערכות, הלימודים אולי יושבתו ופעילות הרכבות צפויה להיפגע בשל התחממות מסילות הברזל.

בממשלת בריטניה קראו היום לתושבים להישאר בבית ״ולהשתמש ברשת התחבורה של לונדון רק לנסיעות חיוניות", אמר מנהל התפעול הראשי של Transport for London (TfL), אנדי לורד. הגבלות שונות יוחלו על שירותי הרכבת והרכבת התחתית של לונדון "כדי לשמור על בטיחות כולם", הוסיף לורד, וקרא לנוסעים "לשאת מים בכל עת".