עוד יום

הניסוי הגדול בעולם: מאיץ החלקיקים בשווייץ חוזר לפעול, מה החידה הבאה שיפתור?

אחרי 3 שנות שיפוצים ושדרוגים, מאיץ החלקיקים CERN חוזר לפעולה. במנהרה תת קרקעית באורך 27 קילומטרים, מתחת לאגם ז'נבה, עמלים אלפי מדענים על פיצוח סודות היקום הנסתרים | עוד יום
עוד יום עם דניאל אופיר
17 ביולי 2022
07:28

מתחת לאגם ז'נבה שבשווייץ, ממש על גבול צרפת, יש מתקן עצום מימדים. 27 קילומטרים של מנהרה טבעתית שבתוכה לא עוברת שום רכבת או כל תשתית פונקציונלית אחרת. מה שעובר שם זה פרוטונים. אותו חלקיק זעיר שמרכיב את האטום.

האזינו לעוד יום

המתקן הזה נקרא מאיץ חלקיקים וכשמו כן הוא - מאיץ את הפרוטונים במהירות עצומה שקרובה מאוד למהירות האור, בכיוונים מנוגדים, כלומר זה מול זה, כך שהם מתנגשים זה בזה. יוצרים אינטראקציה. המתקן הזה, הידוע בראשי התיבות CERN, רושם בימים אלה ציון דרך משמעותי, בדרך אל הלא נודע.

בימים האחרונים חזר מתקן CERN לפעול מחדש אחרי כשלוש שנים שבהן היה מושבת. עכשיו מתחיל שלב חדש בפעילות שלו ואנחנו כאן כדי להכיר קצת יותר את המתקן החשוב הזה, אולי החשוב ביותר בתולדות הפיזיקה. לנסות ולהבין מה בדיוק המשמעות שלו, מה כבר גילו באמצעותו ומה מקווים לגלות בהמשך.

בפרק של עוד יום בנושא מאיץ החלקיקים משתתף פרופ' יורם רוזן, ראש קבוצת החלקיקים מהפקולטה לפיזיקה בטכניון וחבר בניסוי אטלס בסרן. שיתוף הפעולה הבין-לאומי אטלס יצר גלאי המאפשר רישום של הפעולות בתוך מאיץ החלקיקים. 

אחד מהממצאים ממערכת הגילוי הזאת הוא חלקיק הבוזון-היגס. "מצאנו אותו אחרי מספר שנים של איסוף נתונים והכרזנו על כל ב-2012. זה ההישג הכי גדול של התחום", מספר פרופ' רוזן בהסכת. אולם, רוזן מספר שמציאת חלקיק היגס אינו הדבר הכי חשוב שהושג במחקר של סרן. 

"הדבר שהכי מעניין אותנו למצוא זה פיזיקה שמעבר למודל לסטנדרטי. לא את הפיזיקה שאנחנו יודעים עליה, אלא את הפיזיקה שאנחנו לא יודעים עליה. אני ורוצה למצוא משהו שהוא לא שייך, שאי אפשר להסביר אותו על פי המודל הסטנדרטי, לדוגמא - חומר אפל", מספר רוזן.