גל חום, בריטניה
צילום: רויטרס

התושבים נקראו להישאר בבתים: בריטניה נערכת לטמפרטורת שיא של כל הזמנים

גל החום באירופה לא פוסח גם על בריטניה. בתי החולים תחת עומס כבד ובממשלה התקיים דיון חירום לאחר שהרשויות הזהירו - אנחנו לא עורכים לחום קיצוני של 41 מעלות • שריפות פרצו ברחבי צרפת, ספרד ובריטניה. 47 מעלות נרשמו בפורטוגל, טייס מטוס כיבוי התרסק למותו • בינתיים בצד השני של הכדור: שיא קור באוסטרליה עם מינוס 6 מעלות
רם ברנדס ושחר אלהרל
17 ביולי 2022
16:04

גל החום שמבעיר את אירופה לא פוסח גם על בריטניה. היום (ראשון) התקיים שם דיון חירום בממשלה, שנערכת לטמפרטורת שיא של כל הזמנים - 41 מעלות. הרשויות הבריטיות מזהירות כי הן אינן ערוכות לחום כזה קיצוני. בינתיים, בצד השני של הכדור, גל קור קיצוני פוקד את אוסטרליה. 

התושבים בבריטניה נקראו להישאר בבתים ולהימנע מנסיעות לא חיוניות. בתי החולים, שחלקם לא בנויים לעומס החום, מתמודדים גם עם עומס חריג של מאושפזים. עוד נקרא הציבור שלא לשחות בגופי מים פתוחים כמפלט מהחום, זאת לאחר שגופה של אדם צעיר נמשה ממאגר מים באזור מנצ'סטר-רבתי.

השירות המטאורולוגי המלכותי הזהיר מפני מעלות שיטפסו עד 32 מעלות צלזיוס היום, 39 מעלות ביום שני, ו-40 מעלות ביום שלישי. האזהרה הורחבה לאזורים צפוניים ומערביים יותר מקודם. הטמפרטורה הגבוהה ביותר שנמדדה עד כה היום – 28.4 מעלות צלזיוס, בכפר הקטן ת'רוקמורטון הנמצא במערב המידלנדס באנגליה.

צעיר נמשה ממאגר מים במערב אנגליה - הציבור התבקש שלא לשחות בגופי מים פתוחים כמפלט מהחום (צילום: רויטרס)

עומס החום הכבד ניכר ברחבי יבשת אירופה. שריפות פרצו ברחבי צרפת, ספרד ובריטניה. בעיר בורדו שבדרום מערב צרפת פונו 14 אלף תושבים, ועוד אלפים פונו באזורים אחרים. בפורטוגל, בה נרשמה טמפרטורה של 47 מעלות, נהרג טייס מטוס כיבוי שהתרסק.

בספרד, בה נרשמו טמפרטורות שיא של 43 מעלות, מייחסים לפחות 360 מקרי מוות בימים האחרונים לגל החום הקיצוני. ברחבי ספרד מנסים כוחות הכיבוי להתמודד במקביל עם 30 שריפות המכלות את החורש הטבעי.

מינוס 6 מעלות: גל קור מקפיא באוסטרליה

ובזמן שאירופה בוערת, בחצי השני של הכדור בו שוררת עונת החורף, מתמודדים עם הקיצון השני - באוסטרליה נשבר שיא הקור הראשון לשנת 2022 עם מינוס 6 מעלוס צלזיוס. הטמפרטורה החריגה נמדדה בתחנת מזג האוויר בשדה התעופה הילסטון בניו-סאות' וויילס, והיא מהווה את הטמפרטורה הנמוכה ביותר שתועדה במקום מאז 1957.