כור גרעיני איראן, אראק, הסכם הגרעין, 23.12.19
צילום: אי-פי

יועץ בכיר לחמינאי: לאיראן יכולת טכנית לפתח פצצה גרעינית

יו"ר מועצת מדיניות החוץ של איראן לאל-ג'זירה: "בעוד כמה ימים נוכל להעשיר אורניום ברמה של 60% וטכנית יהיה קל להעשיר ברמה של 90% - אבל עדיין לא החלטנו אם לעשות את זה" • הבכיר מטהראן שיגר גם מסר - אם יותקפו מתקנים רגישים בארצו, איראן מתורגלת לתקוף בעומק ישראל • ביידן הבטיח בביקורו בישראל: "ארה"ב תשתמש בכל האמצעים למנוע איראן גרעינית"
מאיה ראכלין ורם ברנדס
17 ביולי 2022
16:37

יושב ראש מועצת מדיניות החוץ האסטרטגית של איראן, כמאל חראזי, הכריז כי "לטהראן יש את היכולת הטכנית לייצר פצצה גרעינית - אבל עדיין לא החליטה אם להשתמש בה". 

בריאיון לערוץ אל ג'זירה הוסיף היועץ הבכיר לחמינאי: "בעוד כמה ימים אנחנו נהיה מסוגלים להעשיר אורניום ברמה של 60%, ובאופן טכני יהיה קל להעשיר אורניום ברמה של 90%". הוא הוסיף ואמר שאיראן מעולם לא קיימה ולעולם לא תקיים משא ומתן על תוכנית הטילים ומדיניות הפנים שלה.

בהמשך מסר הבכיר האיראני כי אם יותקפו מתקנים רגישים בארצו, איראן מתורגלת לתקוף בעומק ישראל. "גם פעולה מצד מדינות שכנות אחרות, יביא לפגיעה בישראל", כך אמר בריאיון לאל ג'זירה. הוא הוסיף, כי גורמים סעודיים הושיטו יד חברית לאיראן, וכי טהראן מוכנה לחדש את היחסים עמם.

ביידן הבטיח בביקור בישראל: "ארה"ב תשתמש בכל האמצעים למנוע איראן גרעינית"

ביום חמישי האחרון, בזמן ביקורו בארץ, נשיא ארצות הברית ג'ו ביידן אמר בתשובה לשאלת כאן חדשות: "אנחנו מחכים לתשובת האיראנים על הסכם הגרעין - אבל לא נחכה לנצח". את הדברים אמר במסיבת עיתונאים משותפת שקיים נשיא ארצות הברית עם ראש הממשלה יאיר לפיד.

ביידן הוסיף שהוא דן עם לפיד בהתחייבות האמריקנית שלא לאפשר לאיראן לעולם להשיג נשק גרעיני. "אני עדיין מאמין שדיפלומטיה היא הדרך להבטיח זאת", הדגיש. לפיד מצידו אמר: "אם איראן תמשיך לרמות - יהיה לזה מחיר כואב".