.

לפיד, אל תצא פיתה: הקרב המיותר של ראש הממשלה

רה"מ יאיר לפיד הודיע שהוא מתכוון למנוע את התייקרות הלחם האחיד ב-80 אגורות. אבל למה בעצם? נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה מראים שהעניים בישראל מוציאים הרבה יותר כסף על לחם שמחירו בכלל אינו מפוקח - הפיתה. אז מה כן יכול לעשות לפיד כדי לעזור לעניים?
שאול אמסטרדמסקי
17 ביולי 2022
19:25

ראש הממשלה שלנו, יאיר לפיד, הכריז מלחמה. לא על איראן, לא על חיזבאללה - מלחמה על הלחם. אני יש לי רק שאלה אחת לראש הממשלה: תגיד, למה אתה נלחם על המחיר של לחם אחיד ולא על המחיר של, למשל, פיתה?

פשוט כי העניים, שאתה כביכול מנסה להגן עליהם, לא כל כך צורכים לחם בפיקוח. הם צורכים פיתות. לא מאמין לי? יש נתונים. משפחה ענייה ממוצעת מוציאה 13 שקלים בחודש על לחם שנמצא בפיקוח מחירים של הממשלה. זה לא אני אומר, זה אומרת הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה.

לפיד יצא למלחמה על הלחם המפוקח כי נתניהו הפך את הבחירות האלה לבחירות על יוקר המחיה - ורה"מ לא רוצה להיות הבחור המנותק מרמת אביב

מצד שני, על פיתות אותה משפחה מוציאה 49 שקלים בחודש שזה כמעט פי 4 יותר. אז למה הלחם בפיקוח מחירים של הממשלה והפיתות לא? כי כולנו יודעים שהשיטה הזאת זו שיטה ארכאית שנתקעה איתנו משנות ה-50, כשבאמת רמת החיים בישראל הייתה הרבה יותר נמוכה.

בעשורים האחרונים רמת החיים בישראל עלתה משמעותית והיום, גם המשפחות היותר עניות מעדיפות לקנות לחם קצת יותר מעניין, קצת יותר טעים, אולי קצת יותר מזין. לכן לפיד נלחם פה את המלחמה הלא נכונה.

"העלאת מחירי הלחם - יריקה בפני האוכלוסיות המוחלשות"

אז למה יאיר לפיד יצא למלחמה הזאת? לדעתי זה בגלל שנתניהו יושב לו על העורק הראשי. נתניהו הפך את הבחירות האלה לבחירות על יוקר המחיה, עושה סרטון טיקטוק בכל תחנת דלק שהוא רק מוצא, ויאיר לפיד לא יכול להרשות לעצמו להיתפס בתור ההוא המנותק מרמת אביב ג' שבחיים שלו לא ראה לחם אחיד, מה שכנראה נכון. אז הוא יוצא למלחמה הזאת.

אם לפיד באמת רוצה לעזור למשפחות העניות - שיגדיל את תקציבי קצבאות הביטוח הלאומי ויעלה את תקציבי הרווחה ברשויות החלשות

אבל אם אתה באמת רוצה לעזור למשפחות העניות? תגדיל את תקציבי קצבאות הביטוח הלאומי, תעלה את תקציבי הרווחה ברשויות החלשות ביותר. ככה אתה תעזור לאנשים האלה הרבה יותר מאשר להילחם על העלאה של 80 אגורות בכיכר לחם, שאנשים לא כל כך קונים.

בקיצור, יאיר לפיד יצא פה למלחמה אבל זו מלחמה פופוליסטית ומיותרת, שלא באמת תעזור למי שהיא מתיימרת לעזור.