אלון קסטיאל
צילום: פלאש 90

ביהמ"ש דחה את ערעור הפרקליטות: עבריין המין אלון קסטיאל יצא מהכלא

הנפגעות זועמות: "הוא בחר להמשיך להתעלל בנו עד הסוף" • הפרקליטות הגישה את העתירה לפני כשבוע וחצי, ובה נטען כי בהחלטת השחרור לא ניתן משקל לעמדת הנפגעות • ועדת השחרורים הורתה לפני שלושה שבועות על שחרורו המוקדם תחת תנאים שונים
ורד פלמן ומיכל וסרמן
18 ביולי 2022
09:42
עודכן ב 16:21

בית המשפט המחוזי בנצרת קבע היום (שני) כי עבריין המין אלון קסטיאל ישוחרר מהכלא - שבעה חודשים לפני שסיים את מלוא תקופת המאסר. קסטיאל צפוי להשתחרר מכלא חרמון היום אחר הצהריים. בית המשפט לא קיבל את עמדת הפרקליטות כי שחרור מוקדם יפגע בנשים שנפגעו. השחרור מותנה בהרחקתו מהערים תל אביב, גבעתיים ורמת גן, הערים שבהן מתגוררות הנפגעות.


שרי גולן, אחת מהנפגעות, אמרה לאחר ההחלטה: "לנפגעות יש מקום לדבר בוועדת השחרורים, יש להן קול ופנים. יש עשרות נפגעות בחוץ שלא נותנים להן לדבר. אלון קסטיאל לא לקח אחריות ולא עשה תהליך שיקומי, כי מי שהיה עושה תהליך שיקומי לא היה מעביר אותנו את מסכת הייסורים שהיינו צריכות לעבור. הוא היה יושב ומסיים לרצות את החודשים האומללים שנשארו לו, כדי שנשלים את השיקום הרפואי והנפשי שלנו, ועל זה אנחנו לא נסלח לו. הוא יכול היה לעשות משהו אחרת, והוא בחר להמשיך להתעלל בנו עד הסוף". 

הסנגורית של קסטיאל, עורכת הדין רותם טובול, מסרה בתום הדיון: "בית המשפט סקר את כל הנימוקים מדוע ראוי היה לשחרר את קסטיאל. מדובר באדם שעבר הליך שיקומי ארוך ומייגע. כל חוות הדעת מצביעות על כך שהוא ראוי לשחרור מוקדם. אני מברכת את בית המשפט על ההחלטה, שאני בטוחה שלא הייתה קלה נוכח העמדה של הנפגעות". 

יו"ר נעמת, חגית פאר, מסרה: "ועדת השחרורים לא סופרת את הקורבנות. מפלטן האחרון, בית המשפט, שגה קשות ולא השכיל לתקן את העוול הנורא. איך זה בכלל עולה על הדעת שתחילה ועדת השחרורים דנה בשחרור עבריין המין, מבלי שנתנה אפשרות לנפגעות להציג את עמדתן, ושינתה גישה רק אחרי סערה ציבורית? לאחר מכן, בחרה הוועדה להתעלם מטיעוני הקורבנות. קסטיאל מצטרף לשורת אישים שזכו ליחס VIP מהוועדה, ובהם משה איבגי, רונן ביטי, ניסו שחם ועוד״.

ועדת השחרורים הורתה לפני שלושה שבועות, בדעת רוב, על שחרורו המוקדם של קסטיאל, שנידון ל-57 חודשי מאסר בפועל, לאחר שהורשע בניסיון אונס, מעשים מגונים בכוח והטרדה מינית בארבע נשים. נוסף לתנאי השחרור שהוזכרו, נקבע שכניסתו לתחומי יפו תהיה רק לצרכי הטיפול בשעות מוגדרות. 

במאי החליטה ועדת השחרורים לשחרר את קסטיאל כשנה לפני תום העונש שנגזר עליו. ההחלטה עוררה ביקורת, והפרקליטות ביקשה לעכב את המהלך. לפני כחצי שנה דחתה הוועדה בקשה קודמת של קסטיאל לשחרור מוקדם, בטענה שלא בשלה העת לשחרורו.