שמעון לביא

עקב אסון מירון: מפקד מחוז צפון במשטרה מתפטר

ניצב שמעון לביא במכתב ההתפטרות אותו הגיש למפכ"ל: "מיד לאחר האסון אמרתי כי אני - כמפקד האירוע - נושא באחריות, ללא התחכמויות, מעולם לא הסתתרתי מאחורי איש" • בעדותו בוועדת החקירה לאסון אמר לפני שנה: "ההילולה במירון - הזנחה של שנים שכולם זרמו איתה"
משה שטיינמץ
18 ביולי 2022
20:09

עקב אסון מירון: מפקד מחוז צפון במשטרה, ניצב שמעון לביא, הודיע הערב (שני) על כוונתו לפרוש מהשירות בתקופה הקרובה. במכתב ההתפטרות אותו הגיש למפכ"ל יעקב שבתאי, התייחס לביא לאסון בהילולת ל"ג בעומר ב-2021 וכתב: "מיד לאחר האסון אמרתי כי אני - כמפקד האירוע - נושא באחריות, ללא חוכמות וללא התחכמויות. מעולם לא הסתתרתי מאחורי איש, גם לא מאחורי השותפים לאחריות". 

בעקבות התפטרותו של לביא, פורום משפחות האסון במירון קראו למפכ"ל שבתאי להתפטר גם הוא. בהודעה שפרסמו נכתב כי "‏התפטרות לביא הינה קריאת השכמה לכל האחראים לאסון – קחו אחריות. חסכו מעצמכם את הבושה שבקריאת ועדת החקירה להדחתכם ולכו הביתה". 

לביא היה הראשון להעיד בוועדת החקירה לאסון במירון, באוגוסט אשתקד. בדבריו אמר לחברי הוועדה כי כל ניסיון להגביל קהל במירון נידון לכישלון. "אין הגבלת קהל במירון כבר 30 שנה כעיקרון מבצעי מנחה, משיקולי בטיחות", ציין לביא. "הניסיון הוא שככל שמגבילים קהל, יוצרים צוואר בקבוק גדול יותר במחסומים מחוץ לאירוע - מה שעלול לגרום לאסון גדול יותר". 

בהמשך עדותו, אמר מפקד מחוז צפון במשטרה כי ההילולה במירון מלווה בהזנחה מרובת שנים. "אם אני מסתכל בהיבט הטקטי, צריך לבחון מה קרה שם כדי לדעת איך היה אפשר למנוע את האירוע בדיעבד. אבל אם מסתכלים במובן הרחב יותר - זה עסק שהוא הזנחה של הרבה שנים, חוסר הסדרה של תחומי אחריות וחוסר הבנה לזה שהאירוע גדל עם הזמן והתשתיות לכך לא מתאימות אלא הם סוג של פלסטר".

עד האסון הבא | עוד יום

"צריך לבדוק גם אותנו, המשטרה. אני לא בורח מאחריות", המשיך ניצב לביא. "עם זאת, צריך לבדוק גם דברים אחרים. לא מאשים אף אחד פה אלא מאשים את התהליך. היו החלטות שלא התקבלו, חוסר הסדרה לאורך שנים - וכולם זרמו עם העסק הזה".