אילוסטרציה
צילום: גטי אימג'ס

פרסום ראשון: ירידה במתן כל חיסוני השגרה לתינוקות בישראל

על פי נתוני משרד הבריאות, חלה ירידה כללית במתן החיסונים בהשוואה לתקופה שלפני הקורונה • בעקבות הממצאים, ועדה משותפת של משרד הבריאות ואיגוד רופאי הילדים תבנה תוכנית עבודה לקידום העלאת כיסוי החיסון
קטי דור
19 ביולי 2022
08:08

פרסום ראשון: מנתונים של משרד הבריאות עולה כי יש ירידה בכל חיסוני השגרה של תינוקות, בהשוואה לתקופה שלפני מגפת קורונה. כך פורסם הבוקר (שלישי) בתוכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב. על פי הפרסום, מדובר בחיסונים למחלות כמו חצבת, חזרת ואדמת שניתנות בגיל חודש, חודשיים, ארבעה חודשים ושישה חודשים, ובחיסונים לאבעבועות רוח, שעלת והימופילוס אינפלואינזה שניתנים בטיפות החלב.

מנתוני משרד הבריאות עולה כי במחוז ירושלים יש ירידה כללית גדולה יותר מאשר במחוזות אחרים. כך למשל, בין השנים 2021-2017 נרשמה במחוז ירידה של כ-7% במתן החיסון המחומש, שניתן נגד דיזנטריה, טטנוס ושעלת. גם במחוז תל אביב נרשמה ירידה של כ-5% באותה התקופה.

בחיסוני ה-MMR, שניתנים נגד חצבת, חזרת ואדמת, חלה ירידה של כ-3% בתל אביב ובמרכז, מ-99% ב-2017 ל-96% ב-2021. במחוז תל אביב נרשמה גם ירידה של 5% במתן חיסוני הפוליו, מ-97% ב-2017 ל-92% ב-2021.

כמו כן נרשמה ירידה במתן חיסון נגד חיידק הימופילוס אינפלואנזה, שגורם לדלקת קרום המוח קשה בתינוקות. במחוז ירושלים נרשמה ירידה של 7% ובמחוז תל אביב ירידה של 5%. לירידה הזאת עלולות להיות משמעויות אפידמיולוגיות, כמו פגיעה בחיסון העדר ובמקרה קיצון ייצור מחלות שעלולות לחזור.

ממשרד הבריאות נמסר בתגובה: "כיסוי חיסוני שגרה בישראל הינו גבוה במדינת ישראל לאורך השנים. עם זאת מהנתונים ניתן לראות שגם במדינת ישראל יש ירידה מסויימת בשנתיים האחרונות בהיקף של בין 0.5% ל כ-2% בכיסוי החיסוני, בעיקר במנות הדחף. הדבר יכול לנבוע מסיבות שונות. משרד הבריאות החל בסקר עמדות בקרב הורים כדי להבין את התופעה. ועדה משותפת של משרד הבריאות איגוד רופאי הילדים וגופים רלוונטיים נוספים, כמו עמותת מדעת ומחוסגן, יבחנו את ממצאי הסקר ויבנו תוכנית עבודה לקידום העלאת כיסוי החיסון".

לצפייה בנתוני משרד הבריאות בנושא מתן חיסוני שגרה לתינוקות: