לביא ושבתאי
צילום: פלאש90

המכתבים מתקרבים? השלב בחקירת האסון שבמהלכו התפטר מפקד המחוז

ועדת החקירה לאסון במירון מתקרבת לסוף שמיעת העדויות. אז יתכנסו החברים ויעברו לשלב הבא - שבדרך אליו נשלחים מכתבים לנחקרים שחברי הוועדה סבורים שעליהם להתכונן להמשך הטיפול בהם. זה שלב בדרך למסקנות, אבל עדיין לא מנבא אותן בוודאות
תמר אלמוג
20 ביולי 2022
07:19

אתמול התפטר מתפקידו ניצב שמעון לביא, מפקד מחוז צפון במשטרה. הרקע המסתמן להתפטרותו הוא חשש ממכתב אזהרה שיקבל מוועדת החקירה לעניין האסון במירון. אך מהם בכלל מכתבי האזהרה הללו ומה המשמעות שלהם?

ההערכות שהיו הן שמפקד מחוז הצפון של המשטרה יהיה בין אלו שיקבלו מכתב אזהרה מוועדת החקירה, ושהוא לא יהיה היחיד. ההתפטרות שלו לא מונעת קבלת מכתב אזהרה, אבל היא כן כמובן מצמצמת את ההשלכות האפשריות שלו.

כדי להבין למה ואיך זה משפיע על אחרים, בואו נבין מהם בכלל מכתבי האזהרה האלה: כשחברי הוועדה יסיימו לשמוע את העדויות, הם יעברו על החומר. אם הם חושבים שמי מהעדים בסיכון לספוג מסקנות אישיות נגדו, או אפילו להיפגע ממסקנות הוועדה האחרות, מזהירים.

למה מזהירים? כדי לתת לאותו אדם שעלול להיפגע אפשרות להתגונן. מה זה אומר? שנותנים לו אפשרות להופיע שוב בפני הוועדה, להצטייד בעורכי דין כמובן, להציג גרסה, להציג ראיות ולחקור עדים מטעמו. זה כמובן אורך עוד זמן.

ומה המשמעות של המלצות או מסקנות אישיות, ככל שיש? צריך להבין שזה לא כמו פסק דין פלילי או אזרחי. וגם לא לוקחים את המסקנות ומגישים איתן לבית המשפט תביעה או כתב אישום. מובן שאם לדעת הוועדה עלה חשד לפלילים, היא מחויבת להודיע ליועצת המשפטית לממשלה, והיא תחליט אם להמשיך גם במישור הפלילי.

אבל המשמעות שכן יש למסקנות, היא במה שנקרא התחום המנהלי, הציבורי, כלומר הן רלוונטיות בעיקר למי שמחזיק בתפקיד ציבורי. פה גם נכנס ההבדל בין המסקנות של הוועדה - להמלצות. הוועדה יכולה על הנייר לומר לגבי מישהו, לדוגמה ניצב לביא, שיש מסקנות בעניינו, אבל מכיוון שהוא כבר אינו בתפקיד, אין המלצות קונקרטיות. זאת אפשרות אחת מכמה אפשרויות.

אבל ההשלכות הן בעיקר כלפי מי שנושא בתפקיד ציבורי. ומסקנות אישיות של הוועדה עלולות להביא אפילו להדחה של גורם מסוים מתפקידו.