t
פעילי נחלה היום
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

הניסיון להקים מאחזים: כוחות הביטחון מפנים את האלפים ממוקדים ביו"ש

ב-7 נקודות לאורך יהודה, שומרון ובנימין הקימו הפעילים אוהלים, ללא מבנים או קראוונים • ההמונים הגיעו בעקבות קריאה של תנועת "נחלה" להקים 3 מאחזים לא חוקיים • כוננות מחשש לעימותים בעת הפינויים
כרמל דנגור ועקיבא ווייס
20 ביולי 2022
20:39
עודכן ב 22:45

כוחות הביטחון החלו לפנות הערב (רביעי) את האלפים שהגיעו לשבעה מוקדים ביהודה, שומרון ובנימין במטרה להקים מאחזים. קיימת כוננות מחשש להתפתחות עימותים. במוקדים אין מבנים או קראוונים, אלא אוהלים. המפגינים פרוסים, כאמור, בשבע נקודות:

בשומרון - ליד המחלף של כביש 5 לכיוון ברוכין. במקום מקימים כעת מתחם אוהלים ענק של מאות משפחות. בנוסף נבנה בית כנסת מאבני המקום. ציוד עם ריהוט וציוד לוגיסטי הגיע למקום. נקודה נוספת נמצאת מעלה יהונתן - בין רבבה לנטפים, ועוד אחת ליד רבבה.

בבנימין - עלו ליחי"ש ציון מול פסגות. 1,500 איש וכן מאות משפחות ונוער עלו לנקודה חדשה במערב בנימין.

באזור יהודה - ציבור גדול, שמכיל משפחות ובני נוער, הצליח להגיע לשתי נקודות: גבעה 26 ונופי יהודה. בנקודות מוקמים ציליות ואוהלים.

אמונה חסון, שנמצאת במוקד במערב השומרון, אמרה הערב לכאן חדשות: "התחילו לפרק לנו את האוהלים, זרקו לי את כל החפצים. לא בשביל זה התגייסתם. גם אם מפנים אותנו מכאן, זה לא משנה". 

הפעילים הגיעו בעקבות קריאה של תנועת "נחלה" להקים שלושה מאחזים לא חוקיים ביהודה ושומרון. המפגינים מתכננים להקים בקריית ארבע אוהלים בכניסה ליישוב. מחשש לעימותים, ישנה כוננות גם בגוש עציון. 

מהמשטרה ומצה"ל נמסר הערב: "בשעות האחרונות פועלים כוחות הביטחון במספר מוקדים ביהודה ושומרון מול אזרחים שנכנסו לשטחים צבאים סגורים בניגוד לחוק. מפקד פיקוד המרכז חתם על צווי סגירת שטחים וצווי רידוד ביחס לנקודות בהן קיים חשש לפעילות לא חוקית במרחב יהודה ושומרון. הכוחות פועלים כדי למנוע הקמת מאחזים בלתי חוקיים, ולשמור על החוק והסדר במרחב. נדגיש שוב כי הקמת מאחזים ביהודה ושומרון שלא בהתאם לתהליכים והאישורים הנדרשים על פי דין אינה חוקית ואסורה". 

לפי ארגון נחלה, הצעד נועד להעביר מסר לממשלה "לעצור את ההשתלטות הערבית על שטחי יהודה ושומרון, ולצאת לתנופת בנייה ממלכתית והקמת ישובים חדשים". דניאלה וייס, יו"ר תנועת "נחלה", התראיינה היום בתוכנית קלמן ליברמן בכאן רשת ב, ושיתפה כי כ-70 אוטובוסים עם משפחות ישתתפו בהקמת המאחזים בשומרון, בנימין ויהודה. וייס גרסה כי הקמת המאחזים על הקרקע היא פעילות חוקית: "בדקנו את הקרביים של הקרקע. מצאנו מקומות שבהם יש קרקע מדינה מובהקת, ולכן אנחנו מדקדקים ועולים. ברור שזה חוקי. אין אח ורע לפשע של הפקרת שטחי מולדת. החלטה של השלטון לא יכולה לבטל את עשרת הדיברות". 

קודם להשתתפותו בפעולה, התראיין רב השומרון אליקים לבנון לאסתי פרז בתוכנית בחצי היום ואמר: "אנחנו לא פוגעים בשום ערבי. הפעולות האלו נועדו לאותת לממשלה שיש ציבור גדול שאומר שהפעולות חוקיות - שנו את החלטותיכם. אני מקווה שלא נגיע לאלימות", אמר וצטט מדבריו של מח"ט שומרון שהצבא וההתיישבות חד הם.

אתמול פרסמו הצבא והמשטרה הודעה משותפת, לפיה הקמת המאחזים ללא אישורים נדרשים היא לא חוקית ואסורה. "בהמשך להודעת הדרג המדיני, צה״ל, משטרת ישראל, מג"ב וכוחות הביטחון נערכים בכבישים, במחסומים, ובנקודות המרכזיות במרחב יהודה ושומרון לשמירה על הביטחון והחוק והסדר במרחב", נכתבה בהודעה.

"כוחות משימה יעודיים יפעלו במטרה למנוע כל פעילות בלתי חוקית ועל מנת לקיים את המשימה המרכזית, מניעה וסיכול טרור", נמסר בהודעה המשותפת לצה"ל ולמשטרת ישראל. 

שטח הפקר: מה קורה כאשר נערי הגבעות מתפרעים בשטחים? | עוד יום