עבריין המין קסטיאל משתחרר מהכלא

פרקליטת מחוז צפון: "התנגדנו לשחרור קסטיאל, זה מתסכל"

בריאיון לכאן רשת ב אמרה עוה"ד אילנה ירושלמי כי הפרקליטות לא מתייחסת לתיקים של אנשים מוכרים בצורה אחרת: "אנחנו קשובים לרחשי ציבור בעניינים עקרוניים, לא פר תיק" • על שחרורו המוקדם של ניסו שחם: "אנחנו חושבים שוועדת השחרורים שגתה. לקיחת האחריות של שחם מהפה לחוץ - הוא לא לקח אחריות אמיתית" | האזינו
סדר יום עם תמר אלמוג
20 ביולי 2022
11:27

פרקליטת מחוז צפון, עורכת הדין אילנה ירושלמי, התראיינה היום (רביעי) בתוכנית סדר יום בכאן רשת ב על התנגדות הפרקליטות לשחרורם המוקדם של עברייני המין אלון קסטיאל וניסו שחם. בריאיון לתמר אלמוג אמרה עורכת הדין ירושלמי כי "הפרקליטות התנגדה לשחרורו של קסטיאל ולכן זה מתסכל". 

האזינו לריאיון המלא עם עורכת הדין ירושלמי בכאן רשת ב

עורכת הדין ירושלמי ציינה כי היא רואה הבדל בין המקרים, אם כי מבחינת הפרקליטות – בשני המקרים ניתן למצוא מגמות מבורכות: "במקרה של קסטיאל מדובר בתחילתו של שינוי מגמה. מקום שבו קולן של נפגעות עברה נשמע היטב בוועדות השחרורים". לדבריה, הזכות קיימת שנים ארוכות, אבל ביקשנו לתת לה משקל ודעתנו התקבלה. עוד הסבירה ירושלמי כי "לא לשמוע את הקול זה לא רק פגם טכני, אלא מהותי".

פרקליטת מחוז צפון ציינה כי "הקול של הנפגעים הוא אחד השיקולים. חייבים לקחת אותו בחשבון, אבל הוא לא הקול שמכריע ומכתיב את ההחלטה".

על דחיית עמדת הפרקליטות בשחרורו המוקדם של ניסו שחם אמרה ירושלמי: "זה ההליך המנהלי התקין. כולם מסתכלים על אותם נתונים ומנתחים אותם לפי תפיסתם. במקרה הזה היו נתונים לשחרור מוקדם ואמרנו שאם מסתכלים בצורה אמיתית ומעמיקה - אין כאן לקיחת אחריות, וזה יכול ללמד על סכנה לציבור, שמדובר בעבריין מין".

עוד הוסיפה כי "במקרה של שחם אנחנו חושבים שוועדת השחרורים שוגה. לקיחת האחריות של שחם מהפה לחוץ. הוא לא לקח אחריות אמיתית, והראייה - הרשות לשיקום האסיר לא הסכימה לבנות לו תיק".

פרקליטת מחוז צפון התייחסה לטענה כי הפרקליטות מושפעת מלחץ ציבורי ואמרה: "אנחנו לא מתייחסים לתיקים של אנשים מוכרים בצורה אחרת, אבל אנחנו כן קשובים לרחשי ציבור בעניינים עקרוניים, לא פר תיק".

ירושלמי נתנה כדוגמה את הדגש על השמעת קולם של נפגעי עבירה בוועדת השחרורים ואמרה: "הפרקליטות קשובה. אנחנו לא אטומים ולא עוצמים את עיניינו ואוזנינו. אנחנו חלק מהציבור כהורים וכנשים".