המועמדים לראשות בריטניה
צילום: אי-פי

בן למהגרים מהודו או היורשת של תאצ'ר: מי יחליף את בוריס ג'ונסון?

המועמדים הסופיים לראשות ממשלת בריטניה הם שר האוצר לשעבר, רישי סונאק, ושרת החוץ ליז טראס - שניהם מתוך המפלגה השמרנית • הבחירות בממלכה יוכרעו ב-5 בספטמבר • בוריס ג'ונסון נתן את ההופעה האחרונה שלו בבית הנבחרים בתור רה"מ - ונפרד באזכור לארנולד שוורצנגר: "אסטה לה ויסטה בייבי!"
רם ברנדס ויואב זהבי
20 ביולי 2022
15:43
עודכן ב 18:25

המירוץ לדאונינג 10: תוצאות סבב ההצבעה האחרון לראשות הממשלה בבריטניה הוכרזו היום (רביעי), והמועמדים הסופיים הם שר האוצר לשעבר, רישי סונאק, ושרת החוץ ליז טראס. ב-5 בספטמבר ייבחר ראש הממשלה הבא.

מדובר בסבב הצבעה החמישי בתוך המפלגה השמרנית, בו התמודדה גם שרת הביטחון לשעבר פני מורדאונט שקיבלה 105 קולות. סונאק, בן למהגרים מהודו, קיבל 137 קולות וטראס, שסומנה כ"יורשת של מרגרט תאצ'ר" עם 113 קולות.

עכשיו, כשניפו חברי הסיעה השמרנית את המועמדים לשניים האחרונים, עוברת ההכרעה לחברי המפלגה השמרנית. ב-5 בספטמבר תוכרז זהות המנהיג הבא של המפלגה. יום לאחר מכן, יתייצב בוריס ג'ונסון בארמון בקינגהאם ויתפטר רשמית מראשות הממשלה. מנהיג המפלגה הנבחר, טראס או סונאק, יוזמן להוביל ממשלה חדשה.

"אסטה לה ויסטה, בייבי!": כך ג'ונסון נפרד בפרלמנט

בוריס ג'ונסון נתן היום את ההופעה האחרונה שלו בתור ראש ממשלת בריטניה בבית הנבחרים הבריטי בווסטמינסטר - ולא שכח לספק כמה פנינים. במילות סיכום שנתן ניסח כמה עצות למחליפו: "הישארו קרובים לאמריקנים, דאגו לאוקראינים, דאגו לחירות ולדמוקרטיה - היכן שלא תהיה. קצצו מיסים והפחיתו בפיקוח היכן שאפשר, כדי שזה יהיה המקום הטוב ביותר להשקיע בו".

"זכרו", המשיך ג'ונסון, "זה לא טוויטר שחשוב, הם האנשים ששלחו אותנו. הבאתי לרוב הגדול ביותר לשמרנים בדור האחרון. עשינו כיול מחדש לפוליטיקה הבריטית. חידשנו את הדמוקרטיה שלנו החזרנו את העצמאות הלאומית שלנו, גברנו על הקורונה וסייענו למדינה אחרת להיאבק בברבריות. למען האמת, זה מספיק מה לסיים עימו. המשימה הושלמה, בינתיים. רוצה להודות לך אדוני היו"ר, לצוות בפרלמנט לאנשי מפלגתי, לאנשי המפלגות האחרות". לבסוף חתם ג'ונסון, "אסטה לה ויסטה, בייבי!", בסגנון ארנולד שוורצנגר.

הנאום הזה של ג'ונסון מתקיים בשיא השבוע הפוליטי בבריטניה, במסגרת הכינוס השבועי של הפרלמנט. בהמשך אמר רה"מ ג'ונסון כי הוא גאה בחלקה של בריטניה בצירוף פינלנד ושוודיה לנאט"ו. "עלולה לקום ממשלת שמאל בתמיכת המפלגה הסקוטית", ציין. מנהיג הלייבור, סטרמר, ענה לו: "מה זה אומר אם למועמדים להחלפתך אין דבר טוב לומר עליך?"