מנהלת מטרידה

עדויות: הפגיעה המינית של מנהלת תיכון לבנות בביתר עילית

עדויות של שתיים מהמתלוננות על עבירות מין בתיכון לבנות בביתר עילית: חודשיים אחרי חשיפת הפרשה, המנהלת שולמית לנדאו שהגיעה למוסד בשבוע שעבר בפעם הראשונה – הורחקה ממנו. בשיחה עם כאן חדשות, המתלוננות מספרות כיצד שלטה בהן, ואיך הגיעה מערכת היחסים איתה למגע בעל אופי מיני
ורד פלמן
20 ביולי 2022
22:11

לפני כחודשיים נעצרה המנהלת שולמית לנדאו מביתר עילית, שעמדה בראש התיכון לבנות "מעיינות בית רבקה" של חב"ד במשך יותר מעשור, וחשודה בעבירות מין בתלמידותיה הקטינות. כעת שתיים מהן מדברות בפעם הראשונה ומספרות על אווירה של שליטה – לכאורה מתוך מטרה לסייע – לצד הפחדות, השפלות ופגיעה מינית.

חיה (שם בדוי) מספרת על מנהלת שיצרה קשר קרוב מאוד, וניצלה אותו לכאורה. "זה היה תמיד מגע וליטופים. הרבה פעמים אני מתעוררת בבהלה בלילב", היא מספרת. "היא הייתה מתקרבת בעיקר לבנות החלשות, זה היה ברור". לנדאו הייתה נוהגת להזמין באופן שגרתי את חיה למשרדה. "כשנכנסים לחדר שלה היא נועלת את החדר ומסיטה את הווילון של החלון. ושאלתי אותה למה, אמרה 'בשביל שלא יפריעו לנו'".

בחדר הנעול המנהלת הנערצת כבר הרשתה לעצמה ללכת רחוק יותר. חיה שחזרה: "היא הייתה יושבת צמוד אליי. היא יכלה לדבר ותוך כדי לגעת לי בברכיים קרוב מאוד למפשעות". 

תלמידה נוספת תיארה דפוס דומה. "השיחות בחדר שלה היו בעיקר להכניס לראש שאני לא נראית טוב, שנראה שאני עוברת משהו. וזה יכול להימשך שעה, שעתיים וחצי אפילו שלוש שעות שכל השיחה היא בעיקר בכי", היא סיפרה. "אחרי שהיא בודקת הכול היא מתקרבת מאחורייך, נשענת מעליי, נצמדת, היא שמה את הידיים שלה במקום לא מתאים בכלל". 

מאז מעצרה של לנדאו היא הורחקה מבית הספר, ובשבוע שעבר הגיעה למקום לאחר שתמה ההרחקה ובלי שקיבלה אישור לכך

חיה נצרה בליבה את מה שהתרחש בתיכון ורק לפני כשנתיים-שלוש הדברים צפו במהלך טיפול שעברה. "סיפרתי למטפלת שהמנהלת שלי בתיכון הייתה נוגעת בי. אמרתי לה שהיא הייתה עושה לי טיפול במגע. המטפלת אמרה לי 'את יודעת שזה לא בסדר, שזו פגיעה?'".

המטפלת החליטה לפנות לגורמים בעיריית ביתר עילית וביקשה שיפעלו בנושא, אך לטענת חיה התעלמו שם מפניותיה. אחרי זמן מה, חיה הבינה שהיא לא היחידה. "משהי שלחה גם בוואטסאפ למלא תלמידות ממספר אנונימי את מה שהיא עשתה וזה נורא הפתיע אותי. פתאום הבנתי שכולם עכשיו יודעים. זה היה מפחיד וגם באיזשהו מקום נורא משמח. חיכיתי ליום הזה שזה ייצא החוצה וגם הבנתי שאני לא לבד". 

מאז מעצרה של לנדאו היא הורחקה מבית הספר, ובשבוע שעבר הגיעה למקום לאחר שתמה ההרחקה ובלי שקיבלה אישור לכך. התיק עדיין נבחן בפרקליטות, והנפגעות דורשו למצות עם המנהלת את הדין. "אני חושבת שזה יעזור לי להמשיך הלאה", חיה אומרת. "לא רק לי, לכל הבנות שנפגעו ממנה". 

עורך דינה של לנדאו מסר: "מרשתי הורחקה מבית הספר למשך 60 ימים שחלפו זה מכבר. הפרקליטות, אשר מצויה בחומרי החקירה, לא חשבה שיש עוד מקום להרחקת מרשתי מבית הספר או מעיסוקה בחינוך – ולא בכדי. מדובר בתלונות שבאו לעולם מתוך אינטרסים נקמניים ואישיים. לפי מיטב הבנתי התיק ייסגר בלא שיוגש בו אישום".

ממשרד החינוך נמסר: "מיד עם היוודע דבר הגעתה של הגב' לנדאו לבית הספר, המשרד פנה אליה והבהיר לה כי אין לה אפשרות לשוב לתפקידה, אלא באישור המשרד. לאור זאת, גב' לנדאו ניתקה כל קשר עם בית הספר והגישה בקשה לשוב לתפקידה. המשרד יבחן את הבקשה בהתאם להחלטת הפרקליטות בעניינה".