-

אפוקליפסה – לא עכשיו? | עוד יום

בשבוע שבו נראה שהנבואות הקודרות מתגשמות וההתחממות הגלובלית כאן להישאר, פרופ' נתן פלדור, חוקר שינויים אקלימיים מהמכון למדעי כדור הארץ באוניברסיטה העברית, מציע נקודת מבט אחרת, מקובלת פחות, ומסביר למה השד לא נורא כל כך, למרות הכול | האזינו
עוד יום עם חן ביאר
21 ביולי 2022
07:24

בבריטניה נמדדו השבוע יותר מ-40 מעלות, היום החם ביותר בהיסטוריה של המדינה. בצרפת וספרד לא זוכרים טמפרטורות גבוהות כל כך הרבה ימים ברציפות. שריפות בכל מרכז ומערב אירופה, מיוון ועד פורטוגל, עם ערים שלמות שפונו - ואלפי הרוגים. 

אפוקליפסה - לא עכשיו? | האזינו לפרק בהסכת "עוד יום"

בישראל הקיץ די סביר עד כה, גם כאן מרגישים שמשהו קורה, שיש יותר אירועי מזג אוויר קיצוניים שמגיעים לעתים תכופות יותר. כל זה מתחבר עם משבר האקלים הגלובלי, ההתחממות העולמית, הפשרת הקרחונים, שריפות, הצפות, נזקים אדירים, שפעילים ומדעני איכות סביבה מתריעים עליהם כבר שנים. והנה - כל מה שהם הזהירו מפניו מתחיל להתממש ממש עכשיו. 

הפעם לא תשמעו נבואות זעם ותחזיות אפוקלפטיות. חן ביאר אירח בהסכת "עוד יום" את פרופ' נתן פלדור, חוקר שינויים אקלימיים מהמכון למדעי כדור הארץ באוניברסיטה העברית, שחושב שהשיח הנוכחי סביב משבר האקלים מוגזם, רווי בהיסטריה מיותרת ומתודלק על ידי תקשורת צהובה, וגם גל החום הנוכחי, לא משכנע אותו אחרת. 

פלדור טוען כי הטמפרטורה הגלובלית הממצועת עלתה בערך במעלה אחת במאה השנים האחרונות. המעלה הזו מביאה בעקבותיה תוצאות, אבל  ההשפעה האמיתית היא של הגידול המהיר באוכלוסיית העולם, שגדלה פי 4 באותן מאה שנים: "זה עומס של עוד שישה מיליארד בני אדם שכולם צריכים אוכל, מים, אוויר, שירותי בריאות וכולם רוצים לחיות ברמה גבוהה. כל האנשים צורכים אנרגיה, הערים גדלות ולכל אלה יש השפעה עצומה. זה לא אומר שאין התחממות, אבל צריך לשים את זה בפרופורציה".

הוא בטוח שחלק מזה נובע מרדיפה תקשורתית אחרי סנסציה: "היום התקשורת עוברת במהירות הבזק, לפני 50 שנה אם הייתה שריפה באוסטרליה אף אחד לא היה מדבר עליה בישראל. היום אתה יודע את זה ברגע שזה קורה. חלק מזה זה שהיום אתה רואה את הכול, מתנתק חלק מקרחון באנטרטיקה, אתה רואה אותו בסלון שלך אחרי שעתיים. 

אירוע קיצוני כמו 40 מעלות בלונדון למשל, קורה לשיטתו של פלדור בגלל שמדובר בעיר ענקית עם 15 מיליון תושבים: "הרבה יותר מדהים מזה שהטמפרטורה עלתה, שהצריכה של האוכלוסייה הזאת השתנתה באופן מהותי".

בהמשך אומר פלדור: "אז עוד מעלה אחת תתחמם, ההתפתחות הטכנולוגית תהיה כזאת שאנחנו נתגבר על זה. תראה איך במאה השנים האחרונות התגברנו על שישה מיליארד בני אדם שנוספו. תוחלת החיים רק עלתה במאה השנים האחרונות. אם פני מי הים יעלו - מה הבעיה עם זה שאנשים יזוזו משפת הים על פני מאה שנה? האוכלוסייה תזוז עוד מאה מטר משפת הים".