בנימין נתניהו בוועדת מירון

נתניהו בוועדת מירון: אתה לא יכול לקבל אחריות על מה שאתה לא יודע

ראש הממשלה לשעבר מעיד הבוקר בוועדת החקירה הממלכתית. יו"ר הוועדה: "היועמ"שים דחפו לתקנות וטענו שהדרג המדיני לא שיתף פעולה"; נתניהו: "תשאלי אותם למה הם לא אמרו" • אתמול נחשף בכאן חדשות מסמך התקנות שהוכן לחתימתו של נתניהו, שלבסוף לא חתם עליו
אמוץ שפירא ומשה שטיינמץ
21 ביולי 2022
07:00
עודכן ב 13:20

ראש האופוזיציה בנימין נתניהו, שהיה ראש הממשלה בזמן האסון בהילולת ל"ג בעומר בהר מירון, העיד היום (חמישי) בפני הוועדה הממלכתית לחקר האסון. נתניהו, שהעדיף למנוע את הקמת הוועדה, הוא העד האחרון שלה, אחרי שיותר ממאה אנשים כבר העידו בפניה.

עדכונים שוטפים:

13:10 | תם הדיון

13:05 | שלמה ינאי: האם כמי שעד בראש המדינה 12 שנים אתה רואה עצמך אחראי ציבורית או מוסרית לאסון הזה?

נתניהו: אני לוקח אחריות על מה שעמד לפניי וזה האסון האפידמיולוגי, ואת זה מנעתי. בדיעבד אפשר לומר שקרה אסון שאני מצר עליו, אבל אילו הייתי יודע שהדברים האלה לא קוימו אז הייתי מטפל בזה. אתה לא יכול לקבל אחריות על מה שאתה לא יודע.

12:54 | שלמה ינאי: יש הלימה. צפיפות שממנה חוששים שתגרום להדבקה רלוונטית לא רק לקורונה, אלא לבטיחות מצפיפות. 

נתניהו: החיבור הזה - דבר לא נכון לוגית לעשות.

12:49 | שלמה ינאי: בשנה השנייה של הקורונה התהליכים כבר מסודרים, למה לא כינסת את קבינט הקורונה כפי שעשיתם בכל האתגרים הנוספים בהקשר הקורונה וקיבלתם החלטה מסודרת?
נתניהו: כינוס קבינט הקורונה - לא ראש הממשלה אומר לכנס, זה מגיע כבקשה ממשרדי הממשלה לראש המל"ל ואז הממשלה מחליטה וזה יורד לתקנות. הדרישה הזו לא באה מאף משרד ממשלתי ואף יועמ"ש לא ביקש את כינוס הקבינט, אני התעניינתי בשאלה המהותית לא הפרוצדורלית, התהליך הפרוצדורלי של קבינט לא קבינט תקנות לא תקנות לא נדרשתי לו אבל הייתי נדרש אילו היו יוזמים זאת.

11:50 | נתניהו: לא פעלתי לפי לחצים, החרדים רצו שזה יהיה פתוח. זה לא הנחה אותי. זה לא על סמך לחצים, זה על סמך הנחיות של משרד הבריאות. מה שעניין אותי זאת השורה התחתונה של משרד הבטחון. והם היו בעד. ההסכמה העקרונית על המתווה התקבלה ויוצאים לדרך.

ברלינר: אין קשר בין המתווה שתמכת בו לבין הדרישה של המפלגות?

נתניהו: אין קשר. גורמי המקצוע המליצו את המתווה והוא הקובע בעיני.

ברלינר: האם השאלה של הצפיפות לא עלתה?

נתניהו: הנושא של הצפיפות הטריד אותנו במשך חודשים בגלל הקורונה וכן, הם צדקו, לא הייתה בעיה אפדימיולוגית. בדיעבד התברר שזאת ההייתה החלטה נכונה.

ברלינר: אם יש צורך לתקן תקנות, מדוע לא שמעתי יועצים משפטיים? הייתה הסכמה עקרונית על המתווה. לגבי הצד המשפטי, בד"כ זה בא כתוצאה מפניה של שר, זה מגיע לראש המל"ל, משם לקבינט, ומשם למשרדים של יועצים משפטיים, ואז זה מגיע אלי לחתימה.

ברלינר: למה אתם לא הפעלתם את המערכת הזאת? נתניהו: הדרג המדיני לא שיתף פעולה? זה לא נכון. לא הייתה בקשה. לא דרג מדיני ולא זבובים.

11:39 | השופטת ברלינר על מגבלות הקורונה בהר: נאמר לך שיש מגבלות שמחייבות – הרי היה חוק שמחייב ואוסר התקהלות של למעלה ממאה איש. הדיון הזה לא מבטל את התקנות שמחייב במרחבי מדינת ישראל. מצד אחד דרעי אמר לנו כאן שרצה שתהיינה תקנות אבל זה נסחב וב-20 לחודש העלו אותך לשיחה, הוא לא ידע להגיד לנו מה עמדתך הייתה ביחס לתקנות.

נתניהו: אני לא זוכר את זה, לא עסקתי בתקנות עסקתי בהחלטה המהותית.

ברלינר: יש מצב חוקי ששורר בכל שטחי מדינת ישראל, אלא אם יש תקנות שמחריגות שבכל מדינת ישראל ינהגו כך וכך אבל במירון לא יחולו. 

נתניהו: לא יכול להגיד לך משפטית כי לא עסקתי בזה, אם היה צורך לתקן תקנות ולעשות שינוי שומה על היועמ"שים שיפעלו
ברלינר: אבל לא צריך לוודא שיש תקנות?
נתניהו: בשביל זה יש יועמ"שים, בוא נניח שהיו מתקנים מה היה קורה?

11:10 | נתניהו: ברור שלכם כוועדה כל דבר הוא תמרור אבל לא כך הדבר, ההתרעות שמגיעות לא באות בצבר - אלא לכל היותר בטיפה פה ושם. אני יודע שאלמלא הקורונה לא הייתי נדרש לדברים האלה. 

11:00 | השופטת ברלינר: לא נוצרה אצלך תמונה לאורך השנים של מקום מסוכן?

נתניהו: לא, כי רוב ההתרעות האלה לא הגיעו אליי אבל הן טופלו בידי הגורמים השונים. לו היו אומרים לי שהולך לקרות אסון נורא הייתי מטפל כפי שאמרו לי באירוע האפידמיולוגי.

10:48 | מפכ"ל המשטרה רוני אלשיך התריע מפני הסכנה והפנה מכתב למשרד ראש הממשלה, זה הובא לידיעתך? לא זוכר דבר כזה. זו אחת מאלפי התכתבויות שלא מגיעות לראש הממשלה. המכתב חשוב אבל הוא הגיע למנכ"ל אחראי שענה כפי שענה. אם הוא החליט לענות בצורה הזו זו החלטה שלו. 

10:41 | השופטת ברלינר: מירי רגב כתבה לך ב-2014 כיו"ר ועדת הפנים וביקשה שיודיעו מי אחראי על מתחם קבר הרשב"י. היא כתבה את המכתב בידיעת המצב לאשורו אחרי שכל הגורמים שאמורים להיות אחראים התפרקו מאחריות.

נתניהו: מינינו גורם אחראי, אף אחד לא שחרר אותו מאחריות. 

10:36 | "המכתב מופנה עם העתק אליך": השופטת ברלינר מפנה לנתניהו מכתב שכתב ח"כ דוד צור, יו"ר ועדת המשנה של ועדת הפנים לשעבר ולפיו נעשתה פניה לאוצר בכדי למנוע אסון המוני. נתניהו: לא מכיר את המכתב.

10:32 | אם היו אומרים לי היום שצריך לקיים ישיבת ממשלה ולקבל החלטות אחרות מאלה שקיבלנו - אז בוודאי שהייתי מקבל

10:30 | למה המל"ל לא נכנס לתמונה? הוא נכנס לאחר מעשה. הוא נכנס לאחר אסון שמתרחש. באסון הכרמל המל"ל נכנס, אני נכנסתי בתוך האסון. השאלה לפני - זו אחריות של הגורם המתכלל. החוכמה בדיעבד היא החוכמה הגדולה ביותר והיא אוניברסלית.

10:25 | ברגע זה יש מאותו ואלפי שאלות בטיחותיות בשטח בישראל. אי אפשר ולא נדרשים לכל אחד מהם. אנשי המקצוע מטפלים בזה. מירון שייך לחלק מהדברים האלה.

10:21 | לא עסקתי בסכנת הבטיחות. ראש ממשלה לא נכנס לזה. עסקתי במנגנון שיקבע מה צריך לעסוק בהר. אני ראש הממשלה היחיד שטיפל בזה בכלל, כי הביאו אליי את דוחות המבקר. הממשלות היחידות שעשו משהו בנוגע להר אלו הממשלות שבראשותי.

10:11 | לא ידעתי שיש בעיה בטיחותית קריטית. באירועים המוניים יש צפיפות. אבל מדי שנה זה התכנס, הגיעו מאות אלפים ומרות הצפיפות לא הייתה לי ידיעה על בעיה בטיחותית.

10:06 | טיפלתי בנושא מירון בהחלטה שהובאה לממשלה ב-2011 להקים חברה שתוכל לבצע שיפורים בהר. התקנות פקעו כעבור חמש שנים והיה צורך להביא לסידור חדש. הביאו את הדבר לממשלה – העברתי את החלטת הממשלה כדי שיהיה גורם אחראי. הגורם במקרה הזה הוא משרד הדתות שהסמכות עברה אליו. אני בכלל לא נכנסתי לתמונה. הסיבה שנכנסתי לתמונת מירון היא רק אפידמיולוגית בגלל הקורונה. לאורך השנים לא הייתה לי מעורבות בנושא מירון למעט שני הנושאים הללו

המסמך שיסבך את נתניהו? 

אתמול נחשף בחדשות הערב בכאן 11 מסמך התקנות שהוכן לחתימתו של נתניהו, שלבסוף לא חתם עליו ואיך דווקא מקורביו - אמיר אוחנה ואריה דרעי, הם העדים שסיבכו אותו יותר מכל. לפי העדויות השונות בוועדה, נתניהו, בגלל לחצים פוליטיים של החרדים, החליט שהר מירון יהיה פתוח למאות אלפי עולים – אף שבאותה עת חוקי הקורונה אסרו התקהלויות של יותר ממאה בני אדם בשטח פתוח

.בשביל זה הוא היה צריך לחתום על תקנות שיחריגו את ההילולה – אבל נתניהו, שטרח להתערב בהתחלה ולהורות על הר פתוח, עוד בטרם המשטרה מסרה את המלצותיה; לא דאג כנדרש להכריע במחלוקת בין משרדי הממשלה, ולא דאג לכנס את קבינט הקורונה או הממשלה, ובעקבות כך לא חתם על נוסח התקנות האחרון שניסחו בצוותא היועצים המשפטיים של משרדי הממשלה המעורבים.

בסופו של דבר ההילולה התקיימה ללא תקנות או החלטת ממשלה שמחריגה אותה ממגבלות ההתקהלות. היו יועצים משפטיים במשרדי הממשלה שאמרו בזמן אמת כי האירוע לא חוקי, וחברי ועדת החקירה הבהירו במהלך הדיונים שכך גם הם רואים זאת.

ברור לכולם שאם כללי ברירת המחדל היו מתקיימים וההתכנסות הייתה מוגבלת, האסון לא היה מתרחש. גורמים משפטיים גורסים שקיום ההילולה בניגוד לתקנות הקורונה – והקשר הנסיבתי של זה לאסון - עלול להיזקף לחובתו של נתניהו – עד כדי אחריות פלילית לאירוע שהסתיים ב-45 הרוגים.

גורם משפטי אומר כי יתכן שהקשר הנסיבתי אליו רמז חבר הוועדה ינאי במהלך הדיונים, יוביל את הועדה להודיע ליועמ"שית כי עולה חשד לפלילים נגד נתניהו, אולם ההערכה הרווחת כי הדבר לא יגיע לכדי פלילים אך יוביל את חברי הועדה להגיע למסקנות נגד נתניהו ואף המלצות אישיות. נזכיר, כי ההמלצות האישיות רלוונטיות בעיקר בתחום הציבורי. 

מהליכוד נמסר: "פייק ניוז, הטעייה מכוונת והנדסת תודעה. התקנות שהצגתם לא קיבלו תוקף של החלטת קבינט קורונה, לא אושרו ע״י היועמ״ש ומשום כך מעולם לא הובאו לחתימת נתניהו".