מל"ט
עופר צידון, פלאש 90

משרד הביטחון: "פרסום שימוש צה"ל במל"טים תוקפים לא תואם איתנו"

ביקורת על הצנזורה שהתירה לפרסם שצה"ל נעזר בכלי טיס לא מאוישים חמושים. גורם בתעשייה הביטחונית: ראוי שיהיה תיאום מקדים בין הצנזורה לבין הממונה על הביטחון במערכת הביטחון • גם צה"ל לא עודכן, הרמטכ"ל שהה בחו"ל
איתי בלומנטל
21 ביולי 2022
11:30
עודכן ב 15:52

הודעת הצנזורה מאתמול (רביעי), לפיה אין מעתה מניעה לפרסם שצה"ל משתמש בכלי טייס בלתי מאויישים חמושים, תפסה בהפתעה את התעשיות הביטחוניות הישראליות שמייצרות את כלי הטיס. 

החברות, שנמצאות תחת פיקוח הדוק של משרד הביטחון והממונה על הביטחון במערכת הביטחון (המלמ"ב), קיבלו הנחייה חד משמעית שלא להתבטא וכי "אין שינוי מדיניות". גורם בתעשייה הביטחונית אמר: "ההודעה של הצנזורה הפתיעה אותנו. זמן קצר לאחר ההודעה פנו אלינו מהמלמ"ב, הודו שההודעה תפסה אותם בהפתעה ואמרו לנו שאסור לנו לדבר על כלי הטיס החמושים שאנחנו מייצרים". 

הגורם הוסיף שהיה ראוי שיהיה תיאום מקדים בין הצנזורה לבין המלמ"ב. זאת אחרי שנים בהן היה אסור לפרסם כי צה"ל משתמש בכטב"מים חמושים לביצוע משימות של תקיפה וחיסולים ממוקדים מהאוויר. גורם ביטחוני בכיר אמר כי גם בצה"ל לא מרוצים מהדרך בה הצנזורה הצבאית הפיצה את ההודעה על המל"טים התוקפים כאשר הרמטכ"ל שהה מחוץ לארץ. "הדבר הזה לא תואם עם חיל האוויר ואגף המודיעין", אמר הגורם לכאן חדשות.

אתמול הודיעה הצנזורה הצבאית, כי בתום עבודת מטה, נמצא כי אין מניעה לפרסם את השימוש שמבצע צה"ל במל"טים תוקפים במסגרת פעילותו המבצעית. זאת מאחר שהדבר לא יביא לפגיעה ביכולות מבצעיות או בשיטה מבצעית של צה"ל.

בחדשות הערב בכאן 11 פורסם אתמול שבין החיסולים המפורסמים ביותר בשנים האחרונות באמצעות כלי טיס בלתי מאוישים – מלבד מבצע שומר החומות בעזה שבו הותקפו חוליות נ"ט ומשגרי רקטות – אפשר לפרט את חיסולו של אחמד ג'עברי, מפקד הזרוע הצבאית של חמאס שהיה אחראי על חטיפת גלעד שליט, שחוסל בתחילת 2012. חיסול נוסף הוא של ג'יהאד מורנייה, בנו של בכיר חיזבאללה עימאד מורנייה, שחוסל בסוריה בשנת 2015.