צלחות חד פעמיות
צילום: כאן חדשות

המס על החד"פ עובד - קמפיין הבחירות נגדו לא

פוליטיקאים מבטיחים לנו שביטול המס על מוצרי פלסטיק יציל את השכבות החלשות. אבל בינתיים בהודו, מדינת עולם שלישי, כבר אוסרים על ייצור ומכירה של כלים חד פעמיים - ונראה שהם מסתדרים גם בלעדיהם. אז אולי הגיע הזמן להפסיק עם התירוץ הזה?
יפעת גליק
22 ביולי 2022
19:15

המס על החד-פעמי הפך לדיבור של הבחירות האלה. נתניהו פתח בסערה את הקמפיין שלו, והוא מבטיח שברגע שייבחר מחדש הוא יבטל את המס על כלים מפלסטיק וכך יציל את השכבות החלשות. ממש רובין הוד הישראלי.

אבל בואו נניח רגע לדיבורי הבחירות ונדבר על נתונים. הנימוק המרכזי נגד העלאת מחיר הכלים מפלסטיק היה שזו פגיעה קשה בשכבות החלשות, אלו שהכי משתמשות בכלים האלו. אבל בהודו למשל, תת יבשת של עולם שלישי, הממשלה החליטה לאסור על ייצור ומכירה של מוצרי פלסטיק חד-פעמיים כמו צלחות וכוסות, מזלגות וכפות. לפי ההחלטה, הייצור של כלים כאלה נפסק ב-1 ביולי. לא צמצום או העלאת מחירים - הפסקת שימוש טוטאלית.

הודו היא הרי משתמשת כבדה. בשנה האחרונה השתמשו בהודו ב-3.5 מיליון טונות של פלסטיק. גורמים שונים שם כמובן ניסו למנוע את המהלך הזה, אבל מפה לשם, בהודו כולם התיישרו לימין וחד-פעמי אסור. אם בהודו, שהמשכורת הממוצעת בה היא פחות מ-1,500 שקלים בחודש, יכולים להסתדר בלי חד-פעמי, אז אצלנו לא?

הנה עוד נתון: חודש אחרי שנכנס כאן לתוקף המס על החד-פעמי, בדצמבר 2021, נרשמה ירידה של כמעט 40% במכירות בארץ. אנשים הפסיקו לאכול? לא, הם כנראה משתמשים בכלים רב-פעמיים. מתברר שאנשים יכולים להסתגל לחיים בלי פלסטיק.

אז פוליטיקאים יקרים, רואים לכם. תפסיקו בבקשה לעשות סיבוב פוליטי על הסביבה. החוק הזה עובד, ואנחנו, כמו העולם, מבינים מה הדבר הנכון לעשות. ארבע ארובות בסולם גליק לקמפיין הורדת המס על מחירי החד-פעמי. הסביבה חשובה יותר מעוד סבב בחירות.