.

יחס פוגעני והשפלות: עדויות מהמרכז לבריאות הנפש

5 נשים חושפות את מה שעברו במחלקת הנשים של "איתנים": "לא צריך לקחת אדם פצוע ולפצוע אותו עוד יותר" | התחקיר המלא
רחלי רזי סלע
22 ביולי 2022
11:01
עודכן ב 23 יולי 22:21

הן מגיעות לאשפוז בבית החולים לבריאות הנפש "איתנים" כשהן במצב הכי קשה שלהן, לעיתים על סף אובדנות, הן מצפות שהמקום יהיה בטוח, שייגן עליהן ויסייע להן להשתקם. מעשרות עדויות שהגיעו למערכת חדשות השבת עולה שהטיפול – שכולל פגיעה של ממש בזכויות שלהן – לא רק שלא עוזר, אלא גורם להחמרה במצבן.

נשים סיפרו על הכנסה לבידוד בלי סיבה, יחס פוגעני ומשפיל ושהייה בתנאים סניטריים ירודים, וזה רק על קצה המזלג. רחלי רזי סלע פגשה חמש נשים אמיצות שחושפות מה הן עברו במחלקת הנשים של "איתנים". 

צפו בתחקיר המלא בחדשות השבת בכאן 11 

שלומי, בת 24, טופלה בבית החולים איתנים בשנת 2019. היא סיפרה על מקרה מסוים שעברה, בזמן בדיקה גופנית שבוצעה לה על ידי אחיות במקום. "את עומדת שם חשופה בפישוק ומרימה ידיים. היו שם שתי אחיות, אחת אמרה משהו על הקעקועים שלי ושאלה את האחרת מה היא חושבת עליהם. היא ענתה לה שהיא לא אוהבת. כל הזמן הזה אני עומדת עירומה מול שתיהן. הן יכלו להסביר בגובה עיניים למה עושים את הבדיקה הזו, ברגישת. לעמוד עירומה מול אנשים שאני לא מכירה זו חוויה טראומתית. כשאת שמה את זה על גבי טראומות אחרות זה מעצים את זה". 

"לא צריך לקחת אדם פצוע ולפצוע אותו עוד יותר", אומרת ג', בת 28, שטופלה באיתנים ב-2018. "בנות שהיו שם סבלו את הטרור הזה. שיפסיקו לקרוא לזה מקום שעוזר, כי הוא לא". 

תגובת משרד הבריאות ובית החולים "איתנים": "תחום בריאות הנפש והטיפול במתמודדי הנפש נמצאים בראש סדר העדיפויות של משרד הבריאות. בית החולים תיקן ליקויים לאורך השנים וימשיך לתקן ככל שידרש. לצד הביקורת צריך לזכור כי העבודה במחלקה הינה מורכבת ורגישה, בטיפול שהוא מענה לנשים לאחר מיצוי כל מאמצי הטיפול האחרים, והצוותים הרפואיים עושים עבודת קודש בהצלת חיים".

בימים אלה החל גיוס המונים לטובת ייצוג משפטי דחוף של הנפגעות באתר של ביאקטיב. שם הגיוס "הסוף להתעללות באיתנים": 

https://beactive.co.il/project/69110?utm_source=Kan11&utm_medium=Tv&utm_campaign=Tk_69110