מעמד החתימה באיסטנבול, הערב
צילום: רויטרס

רוסיה ואוקראינה חתמו על הסכם לייצוא תבואה

לפי ההסכם, רוסיה תאפשר לאוקראינה לייצא חיטה דרך נמלי הים השחור • טורקיה - בשיתוף פעולה עם האו"ם - תבדוק את הספינות כדי לוודא שאינן מובילות כלי נשק
יואב זהבי ושחר אלהרל
22 ביולי 2022
14:44
עודכן ב 17:18

שר ההגנה של רוסיה, סרגיי שויגו, חתם הערב (שישי) בטורקיה על הסכם לייצוא דגנים מאוקראינה דרך נמלי הים השחור - צעד שצפוי למתן את משבר המזון בעולם. לפי ההסכם, רוסיה תתחייב להסיר את המצור מעל הנמלים האוקראיניים בים השחור ובכך לאפשר לאוקראינה לחדש את ייצוא החיטה.

מנגד, רוסיה דורשת ערבויות לכך שפתיחת הנמלים לא תאפשר לאוקראינה להכניס לתחומה נשק ותחמושת. הדרישה הזאת תיענה בבדיקות שיעברו ספינות מטען שעושות דרכן לאוקראינה במים הטריטוריאליים של טורקיה.

במסגרת ההסכם, האו"ם צפוי להקים מרכז פיקוח באיסטנבול, שבו יישבו נציגים מטורקיה, אוקראינה ורוסיה. באחריות האו"ם וטורקיה לדאוג שההסכם יאכף והחיטה אכן תזרום ללא הפרעות. רוסיה ואוקראינה לא חתמו על ההסכם זו מול זו, אלא על שני הסכמים מקבילים. כל אחת מול המתווכות - טורקיה והאו"ם.

באוקראינה מיהרו להבהיר שההסכם לא מול רוסיה עצמה, אלא מול טורקיה והאו"ם. יועץ לראש לשכת נשיא אוקראינה צייץ בטוויטר: "אוקראינה אינה חותמת כל מסמך עם רוסיה. אנו חותמים הסכם עם טורקיה והאו"ם ולוקחים עלינו התחייבויות כלפיהן. רוסיה חותמת על הסכם מראה עם טורקיה והאו"ם".

רומן אברמוביץ' במעמד החתימה, הערב באיסטנבול (צילום: רויטרס)

במעמד החתימה על ההסכם נכח האוליגרך הרוסי-ישראלי רומן אברמוביץ'. לאחר הפלישה לאוקראינה דווח כי אברמוביץ' ניסה לתווך בין המדינות, וכי בשלב מסויים הורעל וטופל בטורקיה.