-

לוחמות בצה"ל: למה זה כ"כ מפחיד את הרבנים?

שילוב נשים בתפקידי לחימה מעורר עימות חריף בין צה"ל ובין רבנים מכל הקשת הדתית לאומית, שמרנים וליברלים. על מה העימות? עד כמה הרבנים משפיעים על המטכ"ל, ועד כמה הם משפיעים בפועל על צעירי וצעירות המגזר שרבים מהם מעוניינים לשרת בכל מחיר? גילי כהן מארחת את יוצרי הסדרה "לוחמות בחזית" שעולה השבוע בחדשות הערב | האזינו
עוד יום עם גילי כהן
24 ביולי 2022
07:30

שילוב נשים בתפקידי לחימה הוא השינוי הדרמטי ביותר שעובר בשנים האחרונות צבא העם. השינוי שמתקבל בברכה בחלק אחד של העם, מעורר חששות בחלק אחר, וזה החלק שבניו משרתים באחוזים גבוהים ביחידות הקרביות. לקראת עליית סדרת הכתבות "לוחמות בחזית" השבוע בחדשות הערב בכאן 11, גילי כהן שוחחה עם יוצריה, יאיר אטינגר ורועי שרון, כדי לעמוד על עומק המשבר בין הצבא לחלקים במגזר הדתי לאומי.

האזינו להסכת עוד יום

בשנה האחרונה התגייסו 4,500 נשים לתפקידי לחימה, ובסך הכול משרתות כרגע 6,500 לוחמות בצה"ל - כ-17% מסדר הכוח הלוחם של צה"ל. מבחינת הצבא זהו סיפור הצלחה. גם נתון הצעירות הדתיות שמתגייסות נמצא בעלייה. בשנה האחרונה עלו על מדים 2,700 בוגרות החינוך הממלכתי דתי, ומתוכן – לא פחות מ-18% התנדבו לתפקידי לחימה.

פקודת השירות המשותף אמורה להסדיר את זכויות החיילים והחיילות הדתיים ביחידות המעורבות. האם היא אכן פותרת את הבעיות? לשיטת הצבא כן, לשיטת הרבנים לא. הרבנים חוששים שהרחבת מספר היחידות שייפתחו בפני נשים תדחוק את רגליהם של חיילים דתיים.

ואולם העלילה מסתבכת, כאשר מדברים עם צעירים דתיים ועם צעירות דתיות, שהמוטיבציה שלהן לשרת נמצאת בעלייה בכלל צה"ל, ובתפקידי לחימה בפרט. יותר ויותר בוגרות אולפנות – כולל אולפנות שמרניות – מבקשות ללכת בדרך של אחיהן הגדולים ולאחוז בנשק, ואין עדויות לסדקים בערך השירות. נראה כי האמירה המפורסמת שאמר ב-2017 הרב יגאל לוינשטיין, לפי "שיגעו לנו את הילדות", מכוונת פנימה לא פחות מאשר החוצה.

לדברי אטינגר, העימות הנוכחי משקף ירידה בכוח השפעתם של הרבנים על הצבא, שלא מתכוון לסטות מתוכניתו להגביר את שילוב הלוחמות. שרון חושב שהשירות הצבאי כל כך נוכח בחייו של נער דתי, שאין שום דרך לגרום למשבר בינו לבין צה"ל.