-

לוחמות בחזית: המהפכה המגדרית בצה"ל

שילוב הנשים, בעיקר דתיות, בצה"ל ובתפקידי לחימה מצית מחלוקת גדולה בציונות הדתית ומערער את מערכת היחסים בינה לבין צה"ל. עד כמה עמוק המשבר? | השבוע - בחדשות הערב כאן 11
יאיר אטינגר ורועי שרון
24 ביולי 2022
14:53
עודכן ב 27 יולי 01:01

מכל השינויים שעובר צה"ל בשנים האחרונות, הדרמטי ביותר הוא שילוב נשים - חילוניות ודתיות, לוחמות ותומכות לחימה - בעורף ובחזית. לא כולם מרוצים, וויכוחים על מגדר ימשיכו להעסיק גם את הרמטכ"לים הבאים. סדרת הכתבות "לוחמות בחזית", שמשודרת החל מאתמול (ראשון) בחדשות הערב בכאן 11, בודקת את גודל השבר ומוצאת שבזמן שהמבוגרים מתווכחים בלהט - הצעירים, ובמיוחד הצעירות, הם והן - אלה שימשיכו להכריע את הוויכוח.

הפרק הראשון עסק בשאלה מה חושבים במכינות הדתיות על המהפכה המגדרית שמתרחשת ביחידות הקרביות, מה באמת מדאיג את הרבנים, והאם בכלל יש להם השפעה על ההחלטות המתקבלות? 

פרק 1: הרבנים נלחמים שתלמידיהם ישרתו בלי בנות, האם צה"ל סופר אותם?

בפרק השני פגשנו את בוגרות האולפנה, שלמרות קריאות הרבנים והאיסורים ההלכתיים בוחרות לשרת בצבא ואף להתגייס לתפקידי לחימה. דווקא הסרטונים של העמותות שפועלות נגד גיוס, הן מספרות, הם אלו שגרמו לכמה מהן לבחור בגיוס. "ההלכה בונה לנו את הגבולות, וגם אם זה לא יהיה אידיאלי - נדע להתנהל", הן אומרות.

פרק 2: הבנות הדתיות שרוצות להתגייס לקרבי - למרות התנגדות הרבנים

שיעור המתגייסות מקרב הציבור הדתי לאומי נמצא בעלייה עקבית מזה שנים, וזאת חרף הקו הרשמי של מוסדות החינוך שאינם מעודדים זאת. כעת מתברר שהמגמה מגיעה גם לנערות מאולפנות שמרניות במיוחד. עשרות מהן יצאו בחופש הגדול לתוכנית גדנ"ע מיוחדת שלא דרך מוסדות החינוך. מבין המתגייסות הדתיות לא פחות מ-18% יגיעו בהמשך ליחידות קרביות.

"פחות מעדיפים שנלך לצבא": תלמידות האולפנה שעוברות הכנה לצה"ל

בשנים האחרונות יותר ויותר צעירות דתיות בוחרות להתגייס לצה"ל, על אף דעת המורות באולפנה, והרבנים. פגשנות צעירות דתיות מבתים שמרניים מאוד שסיימו את האולפנה ויצאו לתוכנית גדנ"ע בחופש הגדול – הכנה לפני הגיוס.

לוחמות בצה"ל, למה זה מפחיד את הרבנים? | האזינו ל"עוד יום"