הסוכנות היהודית
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

הצעדים של לפיד נגד רוסיה אם פעילות הסוכנות היהודית תופסק

לפיד הבהיר שסגירת משרדי הסוכנות תהיה אירוע חמור - שישליך על היחסים עם רוסיה • רה"מ כינס דיון על פעילות הסוכנות היהודית ברוסיה בעקבות האיום ממוסקווה
גילי כהן
24 ביולי 2022
11:06
עודכן ב 20:23

ראש הממשלה יאיר לפיד  הנחה היום (ראשון) את משרד החוץ לגבש צעדים קונקרטיים אם פעילות הסוכנות היהודית ברוסיה תופסק. הצעדים שנבחנים כוללים את החרפת היחסים בין המדינות, גם באופן פרקטי וממשי.

אחד הצעדים שסביר שייבחנו זה פעילות לסגירת או להצרת מרכז התרסות הרוסי שפועל בתל אביב. עם זאת, מקור המעורה בתכני הדיון אמר כי עוד לא דובר על צעדים קונקרטיים, אך משרד החוץ נקרא לגבש שורת צעדים בנושא.


מוקדם יותר היום קיים לפיד דיון בנושא פעילות הסוכנות היהודית ברוסיה. בדיון אמר לפיד: "היחסים עם רוסיה חשובים לישראל, הקהילה היהודית ברוסיה גדולה וחשובה ועולה בכל שיח מדיני עם הממשל במוסקבה. סגירת משרדי הסוכנות תהיה ארוע חמור, שישליך על היחסים". בכיר ישראלי אמר לכאן חדשות כי מתחדדת ההבנה כי לא מדובר בעניין משפטי גרידא, אלא במהלך נרחב יותר שכולל ביקורת רוסית לא רק על עצם הפעילות לעידוד עלייה, אלא גם סביר כתגובה לפעולות הישראליות בסוריה - והמדיניות כלפי אוקראינה.

המשלחת הישראלית שתוכננה לצאת הלילה לרוסיה נמצאת עדיין בסימן שאלה וכעת מחכה לוויזות. לפיד הנחה את המשלחת המשפטית להיות מוכנה ליציאה למוסקווה כשיתקבל האישור הרוסי, ולעשות כל מאמץ למיצוי הדיאלוג המשפטי. בדיון השתתפו שרת העלייה והקליטה פנינה תמנו שטה, שר הבינוי והשיכון זאב אלקין ושר האוצר אביגדור ליברמן. בנוסף השתתפו יו"ר הסוכנות יעקב חגואל ובכירים במשרד ראש הממשלה ומשרד החוץ. 

השרה פנינה תמנו שטה התייחסה היום לנושא בריאיון לאריה גולן ואמרה כי "אנחנו רואים את זה על הציר המנהלי בלבד, כך שזה גם יישמר. המטרה היא ליישר קו עם הטענות והבקשות מצד הרוסים כדי שהפעילות החשובה תימשך. אנחנו עוסקים בעידוד עלייה ואין לכרוך את זה בנושא הסורי". 


ביום חמישי האחרון דווח ברוסיה כי משרד המשפטים ביקש לפתוח בהליכים לפירוק השלוחה הרוסית של הסוכנות היהודית. לפי הדיווח ב-RIA בית המשפט קיבל תביעה שהגישה המחלקה הראשית של משרד המשפטים במוסקווה על פירוק הארגון והדיון בעניין זה נקבע ל-28 ביולי. לדברי ראש הקונגרס של יהודי רוסיה, יורי קנר, "הדרישה לסגור את הסוכנות מהווה צעד לא ידידותי כלפי ישראל, ועשויה לזרז את עזיבת היהודים את רוסיה".

הטענה הרוסית היא שהסוכנות מפרה את חוק הפרטיות במדינה, מאחר וזו אוספת מידע על יהודים וזכאי חוק השבות שמעוניינים לעלות ארצה, כולל מידע על משלח ידם. לפי בכיר ישראלי, סגן שר החוץ הרוסי הבהיר לשגריר במוסקווה כי מדובר בצעד משפטי גרידא, ולא במהלך מדיני, ולכן גם הפעולות שבהן נוקטת ישראל, לפחות בשלב זה, הן במישור המשפטי. עם זאת, גורם ישראלי אמר לכאן חדשות כי מדובר בכרטיס צהוב עבור ישראל. לדבריו, לא ברור אם המתיחות סביב סוריה ואוקראינה משפיעה על הפעילות הרוסית. הוא גם הדגיש כי גם בעבר הועלו טענות נגד פעילות הסוכנות ברוסיה.