אל בגדאדי

"שובר הגבולות" ששאף להגיע עד ירושלים: מי אתה אל בגדאדי?

כך עקב המודיעין אחר פעילי דאעש והזהיר מדינות מפני פיגוע קרב | הצצה לפרק 4 בסדרה "אויבים" שחזרה בעונה שנייה
אויבים
24 ביולי 2022
17:15
עודכן ב 10:47

אבו בכר אל בגדאדי לא היה המנהיג הראשון של דאעש, וגם לא מי שחשבו שיהיה המנהיג. אבל כשנהרגים שניים מקודמיו בתפקיד הוא הופך לראש הארגון. בשל כישוריו הדתיים והמנהיגותיים, הוא מצליח להביא את דאעש להישגים חסרי תקדים. תחת הנהגתו כבש דאעש שטחים בעיראק ובסוריה בגודל של בריטניה, והמדינה האסלאמית מנתה עשרות אלפי לוחמים מכל העולם.

אל בגדאדי הבין את הכוח של הרשתות וזרע אימה ופחד בעולם, אבל גם התלהבות מהח'ליפות האסלאמית שהוא הקים ועמד בראשה כחליף. האכזריות הבלתי-נתפסת של דאעש בכלל ואל בגדאדי בפרט לא הייתה מוכרת בעולם המוסלמי ומדינות ערביות רבות יצאו נגדו.

הוא שאף לבטל את הגבולות במזרח התיכון ולהקים חליפות אסלאמית על כל המרחב. הוא כינה את עצמו "שובר הגבולות" ושאף להגיע לירושלים. בישראל חששו שדאעש יערער את משטרי האזור, בראשן סוריה וירדן, ושהמדינה האסלאמית אכן תגיע עד לגבולות שלנו, תוציא פיגועים ותשגר טילים. במודיעין הישראלי חששו מאוד מכניסת דאעש לירדן ואף פעלו למנוע זאת. אל בגדאדי הצהיר באופן ברור שמטרתו היא גם השמדת ישראל והיה חשש - שהתגשם בחלקו - שמסוריה, ירדן וסיני יצוצו איומים חדשים. המודיעין עקב וסיכל את פעילות דאעש לא רק באזור, אלא גם הזהיר מדינות שונות בעולם מפני פיגועים קרבים וסייע רבות במניעתם. לא כולם סוכלו. היו פיגועים אותם אל בגדאדי הוציא באופן נרחב וגרם למותם של מאוד אירופאים בפיגועים אכזריים.

אל בגדאדי הוא אחת הדמויות המסקרנות מבין מנהיגי הטרור, ששינה רבות את ההתייסות של ישראל וארצות הברית ביחס לארגונים ג'יהאדיסטים. ארגונים שכמו דאעש, יש להם שאיפות התפשטות והקמת מדינה, כפי שקרה שוב באפגניסטן עם ארגון הטליבאן.

פרק 4 בסדרה אויבים ישודר ביום שלישי לאחר חדשות הערב בכאן 11