-
צילום: דוד כהן, פלאש 90

9,000 שקל למורה מתחיל ומענק אחרי 3 שנים: האוצר פרסם את ההצעה שלו למורים

סעיפים נוספים בהצעה כוללים צמצום פערי החופשות בחגים, העלאת שכר למנהלים וגמישות ניהולית • בהסתדרות הגיבו להצעה: גרועה יותר מהמצב הנוכחי
לירן כוג'הינוף ואיתי שיקמן
25 ביולי 2022
08:25
עודכן ב 17:47

הקרב על החינוך: משרד האוצר פרסם היום (שני) את עיקרי העסקה שהוצגה להסתדרות המורים במשא ומתן בין הצדדים. לפי המתווה שהוצע, שכר מורה בשנתו הראשונה יתחיל ב-9,000 שקלים. זאת בזמן שבהסתדרות דורשים כי הוא יעמוד על 10,500 שקלים. 

עיקרי ההצעה

• שכר מורה מתחיל יעמוד על 9,000 שקלים, לעומת 8,600 בהצעה הקודמת.

• מענק בגובה של 18 אלף שקלים לאחר 3 שנות הוראה.

• היקף המשרה המינימלי בו ניתן להעסיק מורים יעלה ל-70%.

• צמצום פערי החופשה בין מערכת החינוך לשאר המשק. 

הקרב על שכר המורים | האזינו לעוד יום 

סעיפים נוספים שהוצגו להסתדרות המורים בהסכם כוללים מענקי התמדה בגובה 18 אלף שקלים לאחר שלוש שנות הוראה. כמו כן, יוגדל היקף העסקה המינימלי למורים מ-50% ל-70% משרה. כמו כן, על פי המתווה המוצע, שכר מנהל מתחיל יעמוד על 18 אלף שקלים. סעיפים נוספים כוללים הגדלת גמולי תפקיד, מינוי מורים מצטיינים לתפקידים חדשים שיקבלו על כך גמול של 600 שקלים בחודש ואפשרות של העסקה בחוזים אישיים. 

סעיף נוסף שעומד על הפרק הוא סנכרון ימי החופשה עם שאר המשק. לפי האוצר, ההצעה כוללת צמצום פער ימי החופשה בין ההורים לתלמידים. הקטנת פער של חמישה ימים על ידי החלפת ימי החופשה של 3 ימי איסרו-חג, ל"ג בעומר ותענית אסתר לימי שישי סמוכים; כמו כן, הקטנת פער של 3 ימים נוספים על ידי קיצור החופשה שלפני חג הפסח והעברת הימים לגשר בין יום כיפור לסוכות. 

מנגד, המורים דורשים העלאת שכר הדרגתית של עד 15% למורים ותיקים. לעומת זאת אוצר דורש לשנות את לוח החופשות במערכת החינוך ולהתאימו למשק ולהנהיג דירוג שכר על פי איכות ולא על פי ותק. 

בהסתדרות המורים מסרו: "לצערנו הפגישה שוב התפוצצה ועוד לפני שהסתיימה, האוצר כבר הפיץ את תוכנה. הפערים נותרו גדולים מאוד וההצעה שהונחה היום גרועה יותר מהמצב הנוכחי. פקידי האוצר ממשיכים להציע הצעות שפוגעות בעובדי ההוראה באופן ממשי ולבצע מניפולציות במספרים. בהתנהלותם זאת, פקידי האוצר, ממשיכים להעמיק את המשבר במערכת החינוך ומעמידים בספק רב את פתיחת שנת הלימודים במועדה. אנו קוראים לראש הממשלה יאיר לפיד ולשר האוצר אביגדור ליברמן, להhכנס באופן אישי לעובי הקורה ולפתור את המשבר הלאומי בחינוך". 

שטאובר: אנשים יושבים על הגדר ומחכים לבשורה

מוקדם יותר הבוקר אמרה מנכ"לית משרד החינוך, דלית שטאובר בריאיון לאריה גולן בכאן רשת ב, כי מעולם לא היה מצב שביולי אלפים מבוגרי לימודי הוראה עדיין לא השתבצו במערכת. "אנשים יושבים על הגדר ומחכים לבשורה האם השכר יוכל לקיים אותם". יו"ר התאגדות מנהלי בתי הספר העל-יסודיים, מנשה לוי, התייחס גם הוא בתוכנית "הבוקר הזה" למשבר במערכת החינוך ואמר כי הדרג המקצועי במשרד החינוך "בגד בשליחות המקצועית שלהם. הם היו צריכים להתריע בפני שרי החינוך לדורותיהם שיש בעיה קשה של מחסור במורים".

האזינו לריאיון המלא עם דלית שטאובר בכאן רשת ב

שטאובר הוסיפה כי היא "מתריעה על משבר אסטרטגי מרגע כניסתי לתפקידי - נתקלתי בהרמת גבות במשרדים אחרים". עוד אמרה מנכ"לית משרד החינוך כי המנהלים "שהיו צריכים לקחת מספר ימים לאגור כוחות לאחר שנתיים כל כך קשות, ולקראת שנה מאתגרת של צמצום פערים, עדיין מכתתים את רגליהם כדי למצוא את המורה המחנך".

ביחס לכך שהמשא ומתן בין משרד האוצר להסתדרות המורים אינו מתקדם אמרה שטאובר כי "הדבר הזה לא יכול להימשך - צריך להביא את המשאב הכספי לסגירת ההסכם". לוי מצידו מתח ביקורת על שרת החינוך, יפעת שאשא ביטון, שלדבריו "מגלגלת עיניים למרום בזעקות שבר על כך שהיא לא אשמה במבוי הסתום במשא ומתן". עוד אמר יו"ר התאגדות מנהלי בתי הספר העל-יסודיים כי לפני התפרקות הממשלה, שאשא ביטון "הייתה צריכה להפסיק לילל על משרד האוצר, ללחוץ ביחד עם ראש הממשלה על שר האוצר ולקרוא לסדר את פקידי האוצר".

האזינו לריאיון המלא עם מנשה לוי בכאן רשת ב

מנהלת בית הספר היסודי "בית חינוך המגן" בהוד השרון, דוקטור עינת אמויאל, חווה על בשרה את המחסור הקשה במורים. דוקטור אמויאל אמרה היום בריאיון לקרן נויבך בתוכנית "סדר יום" בכאן רשת ב: "הרגשתי את המצוקה הזו מתקרבת בשנתיים האחרונות. כל שנה ראיתי איך אנחנו גולשים יותר ויותר לחופש הגדול ללא מורים, אבל אף פעם לא הייתי במצב שב-25 ביולי אין לי מצבת מורים קבועה".

"זאת לא בעיה, זאת קריסה. צריך להיות מענה מערכתי ושינוי משמעותי שייגרום לאנשים לבוא למערכת", הוסיפה אמויאל והסבירה כי "זה מתחיל מהשכר, שצריך להיות הולם, אבל אלה גם תנאי העבודה". חווינו תגובות של ילדים ששיקפו את מה שהם שומעים בחברה. היה לי תלמיד שאמר למורה 'איזה מסכן אתה שאתה צריך להיות מורה', סיפרה.

האזינו לריאיון המלא עם דוקטור עינת אמויאל בכאן רשת ב

מנהלת מעון "אמונה" ברמת גן, אורטל הכהן, עדני סיפרה לקרן נויבך כי בשנה הבאה לא תיפתח כיתת תינוקות כי שלוש מטפלות התפטרו. "הן רואות בתפקיד הסייעת בגנים כתפקיד יותר מתגמל מלטפל במעון. השכר של סייעות יותר גבוה, הן מעדיפות את הגילאים הגדולים יותר וכמות הילדים שהן צריכות להיות אחראיות עליהם קטנה יותר", הסביר הכהן. לדבריה, מאז שעבר חוק הפיקוח על המעונות בגיל הרך עבר במשרד החינוך: "לא ראינו שינוי - לא מהתקנים ולא מהשכר".

האזינו לריאיון המלא עם אורטל הכהן בכאן רשת ב

אליה אשל, מחנך שפרש אחרי שמונה שנים כמורה, סיפר היום בריאיון לאסף ליברמן וקלמן ליבסקינד על ההחלטה לעזוב את המקצוע: "לפני עשרה ימים הבנתי שכל מה שתכננתי וכל מה שהבטיחו לי לא יקרה ואמצא את עצמי מול 30-25 זוגות עיניים. כדי לא להשאיר את עמיתי המורים בבעיה, אמרתי שאעשה את זה בתחילת החופש". 

"המקצוע שוחק, נתתי את כל כולי וכשביקשתי שבתון אמרו לי תתאפק", אמר אליה בתוכנית "קלמן ליברמן" בכאן רשת ב. "אם הייתה החלטה שעוצרים את כל השבתונים וכולם היו נכנסים מתחת לאלונקה - המפקחים היו מתחילים ללמד והמנהלים היו מקבלים כיתת חינוך - הייתי מתגייס", הוסיף.

האזינו לריאיון המלא עם אליה אשל בכאן רשת ב

לפי נתונים שפרסם אמש משרד החינוך, בגני הילדים חסרות 117 גננות. בבתי הספר היסודיים חסרים 2,351 מורים ומורות, בחטיבת ביניים: 855 מורים, בבתי הספר העל-יסודיים 1,245 ובחינוך המיוחד חסרים 1,103 מורים וגננות. בסך הכול, במערכת חסרים 5,671 מורים וגננות.

בשבוע שעבר אמר שר האוצר אביגדור ליברמן בריאיון לאריה גולן בבכאן רשת ב כי הוא רוצה להגיע עד לסוף השבוע הזה להסכם קיבוצי עם המורים. מזכ"לית הסתדרות המורים, יפה בן דויד, אמרה שהמשא ומתן עם משרד האוצר תקוע, וכי אם הוא לא ייתקדם המורים יאלצו להשבית את הלימודים ב-1 בספטמבר. בריאיון לליאל קייזר ושאול אמסטרדמסקי היא הוסיפה: "מערכת החינוך בפשיטת רגל, אין עם מי לפתוח את שנת הלימודים".