-

משבר הסוכנות היהודית: "רוסיה מבודדת ופוטין מחפש על מי ללחוץ"

יו"ר הסוכנות היהודית לשעבר נתן שרנסקי לכאן רשת ב: "החקירות החלו כבר לפני 8 שנים" • דני דנון: "האיום של לפיד מאתמול - ילדותי ומוכיח שהוא לא מבין את האירוע"
הבוקר הזה עם אריה גולן
25 ביולי 2022
09:13

יו"ר הסוכנות היהודית לשעבר נתן שרנסקי הגיב הבוקר (ראשון) בריאיון לכאן רשת ב למשבר מול רוסיה ואמר כי "רוסיה מבודדת, פוטין מחפש על מי ללחוץ בשביל שהבידוד לא יהיה מלא, והוא מצא איך ללחוץ על ישראל". בנוסף שיבח את ראש הממשלה לפיד על התגובה שלו מול התקופנות הרוסית באוקראינה: "הוציא אותנו ממבוכה כשכל העולם ידע על הברבריות של רוסיה ושתק". 

בהמשך אמר: "החקירות נגד הסוכנות נמשכות מאז תחילת המלחמה נגד אוקראינה, לפני 8 שנים. כל הארגונים הלא יהודיים שמקבלים מימון מחו"ל ואוספים אינפורמציה על אזרחי רוסיה ומעבירים אותה החוצה - אחד אחרי השני נסגרו או החליטו בעצמם לעזוב". 

שגריר ישראל לשעבר באו"ם דני דנון הגיב הבוקר בכאן רשת ב לצעדים שמתכנן לפיד נגד רוסיה בעקבות המשבר וטען כי "האיום מאתמול הוא ילדותי ומוכיח שהוא לא מבין את האירוע. היה צריך להגיב בצורה שקטה, נפגשים בשקט, מעבירים מסרים".

זאב בילסקי, גם הוא עמד לשעבר בראש הסוכנות היהודית, אמר בריאיון ל"קלמן ליברמן": "לא זוכר שהיה אירוע ברמה כזאת מהרגע שנפתחו שערי ברית המועצות לשעבר. זה לא משהו חדש, הם לפעמים מסתכלים באיזה משרד אם עוברים על חוק כזה או אחר, אבל תמיד זה בדרג מקומי". 

 ראש הממשלה יאיר לפיד  הנחה אתמול את משרד החוץ לגבש צעדים קונקרטיים אם פעילות הסוכנות היהודית ברוסיה תופסק. הצעדים שנבחנים כוללים את החרפת היחסים בין המדינות, גם באופן פרקטי וממשי.

אחד הצעדים שסביר שייבחנו זה פעילות לסגירת או להצרת מרכז התרסות הרוסי שפועל בתל אביב. עם זאת, מקור המעורה בתכני הדיון אמר כי עוד לא דובר על צעדים קונקרטיים, אך משרד החוץ נקרא לגבש שורת צעדים בנושא.