גוש הימין, נתניהו, סמוטריץ', ליצמן, דרעי
צילום: אוליבייה פיטוסי, פלאש 90

גוש נתניהו יעבור את ה-60? גם לכם קשה עם השאלה הזאת

תחזיות גולשי כאן חדשות והמדד נעות סביב התיקו המשתק - אך מסמנות גם מגמה חיובית לליכוד
שמואל רוזנר, המדד
25 ביולי 2022
10:03
עודכן ב 13:51

יותר מאלף תחזיות מנדטים כבר הוכנסו ועודכנו במסגרת משחק התחזית של המדד וכאן חדשות. מסוף יוני, כמעט עד סוף יולי. אלף תחזיות בחודש. 100 ימים לפני הבחירות, בעצם כבר 99, חשבנו שהגיע הזמן לבדוק מה הן מבשרות. לפני כמה ימים הראינו כיצד עמדתם הפוליטית של החזאים משפיעה במידת מה על התחזיות שלהם, היום נראה מה קורה לגושים כפי שהם מבינים אותם. בעיקר, לגוש נתניהו. כי הגוש השני הוא לא בדיוק גוש מגובש. הוא יותר גוש-מה-שלא מאשר גוש-מה-שכן, בעיקר עכשיו, כשיאיר לפיד מדגיש שלא יישען (או רק לא יחבור?) לרשימה המשותפת.

האם מצבך הכלכלי עומד להשתפר או להדרדר? בואו לומר מה דעתכם

מי בגוש נתניהו? ארבע מפלגות: הליכוד, הציונות הדתית, ש״ס, יהדות התורה. אולי היה צריך להחשיב גם את ימינה של איילת שקד בגוש הזה, אבל לא בטוח, ועוד פחות בטוח שבכלל תהיה מפלגה כזאת עם סיכוי לעבור את אחוז החסימה. אולי היה צריך לחשוב על הרכבים שלא כוללים את הציונות הדתית, כי נתניהו יעדיף קואליציה עם בני גנץ על פני קואליציה עם בן גביר, אבל לא בטוח שיעדיף, ולא בטוח שגנץ יסכים, וכל זה יבוא רק אחרי התוצאות. בינתיים, המרוץ לתוצאות הוא מרוץ ה-61 לארבע המפלגות האלה. הגוש הקשיח, של מפלגות שכולן כנראה יהיו בכנסת הבאה (אם הציונות הדתית לא תתפצל).

גיוס, תעסוקה, תרבות, נתינה: מה יש לכם לומר על החרדים בישראל

הסקרים מנבאים שהגוש קרוב למטרה המספרית שלו. הראינו את זה בממוצע הסקרים של המדד בשבוע שעבר, וראינו את זה גם בסקר של כאן חדשות אתמול. קרוב, קצת מלמעלה או קצת מלמטה. הרבה תלוי באחוזי הצבעה, בשאלה מה יקרה למפלגות שקרובות לאחוז החסימה, דברים כאלה. משתתפי משחק התחזית לא מתרחקים הרבה מהסקרים. בצדק, זה הכלי הכי נכון להיצמד אליו. קודם בוחנים מה בסקרים, אחר כך עושים התאמות כל אחת ואחד לפי מה שהם חושבים על המפלגות, על הסקרים, על הדינמיקה הצפויה. בהתאם, הגרף של הגוש מטייל באזור השישים, אבל עוד לא נוגע בו. כמעט – אבל לא.

איך ציירנו את הגרף? לקחנו אלף תחזיות, פרשנו אותן באמצעות הגרף על ציר הזמן, וסימנו את קו המגמה (באדום). כל נקודה על הגרף היא תחזית אחת, שמבטאת מספר מנדטים חזוי לגוש ביום מסויים. המנדטים הם לא חיזוי של הגוש, הם סיכום של התחזיות לארבע המפלגות – הליכוד, הציונות הדתית, ש״ס ויהדות התורה. כלומר, הגרף הזה לא מתעניין בשאלה אם ש״ס עולה ויהדות התורה יורדת, או אם הליכוד יורדת והציונות הדתית עולה. כל עוד התזוזות הן בתוך הגוש, לא קרה כלום למגמה. רק כאשר מישהו מעביר מנדטים למפלגות שאינן בגוש הסך הכל יורד או עולה (אם מוסיפים מנדטים ממפלגות שאינן בגוש).

כמו שאפשר לראות, רוב התחזית הן בין קו החמישים לבערך שישים וחמש. המגמה נעה מתחת לקו השישים, אבל מתקרבת אליו בהדרגה. איפה יהיה הקו בעוד עשרה ימים אם המגמה תמשך באותו הקצב? עדיין לא על שישים, אבל עוד יותר קרוב אליו. אבל בעוד מאה ימים, יום הבחירות, קו המגמה כבר על סביבות שישים וחמש, כמו שאפשר לראות בגרף. כמובן, זה רק אם אותה מגמה תימשך, בדיוק באותו הכיוון ובדיוק באותו הקצב. מה שכמובן בכלל לא בטוח שיקרה. למעשה, יותר סביר שלא יקרה (פשוט כי יש עוד הרבה מאוד אפשרויות אחרות).

מסקנות? מצד אחד, כולם מבינים שהתיקו המשתק הוא מהותי, ושקשה מאוד לשבור אותו, אלא אם תהיה איזו תקלה משמעותית (מפלגה שבמפתיע לא תעבור את אחוז החסימה, טעות משמעותית בחיזוי שיעור ההצבעה במגזר הערבי, דברים כאלה). מצד שני, כולם מבינים שהצד הדומיננטי במשחק הפעם הוא כנראה הצד של נתניהו. הוא זה שדוחף למעלה, מנסה לפרוץ את התקרה הבלתי-נראית שמעל ראשו של ראש הממשלה.

חשוב לזכור: במערכת בחירות, ציפייה יוצרת מציאות. היא יכולה לגרום לבוחרים להישאר בבית, בגלל ייאוש מהתוצאה הצפויה, או לגרום להם להישאר בבית, בגלל שאננות ביחס לתוצאה הצפויה. היא יכולה להוביל לאיחוד של מפלגות, או פיצול של מפלגות, היא יכולה להוביל להבטחות בומבסטיות של פוליטיקאים בניסיון לשנות את הדינמיקה של מערכת הבחירות – הבטחות שאחר כך קשה להשתחרר מהן בשלום. ציפייה יוצרת מציאות, והמגמה שאנחנו מזהים כרגע היא של ציפייה לזחילה איטית של גוש נתניהו כלפי מעלה.