-
צילום: רויטרס

אבעבועות הקוף: האוכלוסייה שתקבל עדיפות לחיסון

אוכלוסיית היעד הראשונה - גברים שנוטלים תרופה נגד הידבקות באיידס או אובחנו ב-HIV ומחלות מין נוספות • מחר יגיעו לישראל 5,600 חיסונים שיופצו בשבוע הבא לקופות החולים • במשרד הבריאות מעריכים: יש יותר חולים בנגיף בארץ ממה שידוע - יש חולים שאינם מגיעים להיבדק
קטי דור ונוב ראובני
25 ביולי 2022
10:21

אוכלוסיית היעד הראשונה לחיסון לאבעבועות הקוף תהיה גברים שנוטלים תרופה נגד הידבקות באיידס או אובחנו ב-HIV ומחלות מין נוספות. הבוקר (שני) דווח בתוכנית "קלמן ליברמן" בכאן רשת ב כי במשרד הבריאות מרחיבים את הבדיקות לנגיף בישראל, ויערכו בדיקות גם בבתי החולים הדסה, איכילוב, רמב"ם, סורוקה ושיבא תל השומר. 

המשלוח הראשון של החיסונים צפוי להגיע לישראל מחר אחר הצהריים. כ-5,600 מנות חיסון צפויות להגיע בשלב הראשון, ובתחילת אוגוסט הן יופצו לקופות החולים, שיזמנו את המתחסנים הפוטנציאליים דרך רופאי המשפחה. 

במשרד הבריאות מעריכים כי ישנם יותר חולים באבעבועות הקוף בישראל מ-105 החולים הידועים עד כה, ככל הנראה בגלל שיש חולים שלא מגיעים לבדיקות מסיבות שונות. בקופת חולים כללית הודיעו הבוקר כי יהיה ניתן לבצע בדיקות לנגיף עם הפניית רופא משפחה במספר אזורים ברחבי הארץ וכי בקופה נערכים גם למתן חיסונים. 

ד"ר רועי צוקר, מומחה למחלות זיהומיות וראש תחום רפואת להט"ב בכללית "תמונת המצב בישראל היא שיש  105  מקרים מאובחנים. זהו מספר נמוך בשלב זה ואם נפעל נכון ניתן למנוע התפרצות גדולה יותר תוך מיקוד מאמצים ונקיטת פעולות מניעה שמבוססות על איבחון מהיר, בידוד של מי שנדבקו ומתן חיסון לאוכלוסיות בסיכון כטיפול מונע. למטופלים עם ממצאים הכוללים שלפוחיות חדשות, פריחה, הגדלת בלוטות לימפה ואלה הנמצאים בסיכון להדבקה – מומלץ להתייעץ עם רופא.ת המשפחה בכללית, אשר יפנו את המתאימים לביצוע בדיקה".

גם מקופת החולים מכבי נמסר כי עם קבלת החיסונים תחל הקופה בדיגום המטופלים וחיסון החברים הרלוונטיים. ראש תחום מחלות זיהומיות במכבי שירותי בריאות ד"ר שירלי שפירא בן דוד: "על המדינה לדאוג לכמה שיותר חיסונים שיגיעו לישראל כמה שיותר מהר כדי שנוכל להתחיל את ביצוע מתן החיסונים לאוכלוסיות שבסיכון".

שלשום הכריז ארגון הבריאות העולמי על מצב חירום גלובלי בעקבות התפשטות נגיף אבעבועות הקוף ברחבי העולם. בארגון ציינו כי הימצאות הנגיף ביותר מ-70 מדינות היא מצב "יוצא דופן" המאפשר הכרזה על מצב מיוחד.

קוף אחרי בן אדם | האזינו ל"עוד יום"

מנכ"ל ארגון הבריאות העולמי קיבל את ההחלטה למרות היעדר קונצנזוס בקרב חברי הוועדה. זו הפעם הראשונה שמנכ"ל הארגון מקבל הקחלטה באופן כזה. "הסיכון של נגיף אבעבועות הקוף הוא סיכון מתון ברמה הגלובלית, למעט באירופה – שם הסיכון הוא גבוה", אמר תדרוס והוסיף כי באמצעות הכלים שיש ברשותם כעת אפשר לשלוט ולהכיל את ההתפרצות ולהפסיק את הפצת הנגיף. בכיר אחר בארגון הבריאות אמר לאחר מכן, כי מתוך המדינות שמדווחות על מקרי הידבקות באבעבועות הקוף בשטחן, כמחצית כבר בעלות נגישות לחיסונים.