.
צילום: יוסי זליגר, פלאש 90

בזמן המשבר מול רוסיה: ישראל מרחיבה את הסיוע לאוקראינה

לראשונה: משרד החוץ יעביר מימון רשמי לארגוני הסיוע האזרחיים שפועלים באוקראינה. עד כה המשרד פעל באופן ישיר במדינה. עלות המהלך אומנם אינה גבוהה, כ-2.5 מיליון שקלים, אבל היא כוללת אפיק לפעילות ארוכת טווח. ממשרד החוץ נמסר: "אין קשר בין פעילות הסיוע של מדינת ישראל באוקראינה לבין יחסי ישראל- רוסיה"
גילי כהן
25 ביולי 2022
20:55

ישראל מרחיבה את הסיוע ההומניטרי שלה לאוקראינה – דווקא בימי המשבר עם רוסיה. בחדשות הערב פורסם היום (שני) שמשרד החוץ הודיע כי הוא מרחיב את פעילות הסיוע שלו, ולראשונה מעביר מימון רשמי לארגוני הסיוע האזרחיים שפועלים באוקראינה. עד כה משרד החוץ פעל באופן ישיר במדינה, אבל כעת הוחלט להצטרף לפעילות שלו לא פחות מתשעה ארגוני החברה האזרחית שכבר פועלים באוקראינה - ולמעשה להעביר מימון ישיר ממשלתי בעבורם.

עלות המהלך אומנם אינה גבוהה, כ-2.5 מיליון שקלים, אבל היא כוללת אפיק לפעילות ארוכת טווח באוקראינה. ממשרד החוץ נמסר: "אין קשר בין פעילות הסיוע של מדינת ישראל באוקראינה לבין יחסי ישראל- רוסיה. 

"מדינת ישראל, דרך משרד החוץ ובאמצעות סוכנות הסיוע הלאומית של ישראל (מש״ב), פועלת מתחילת המלחמה למתן סיוע הומניטרי לפליטים והנפגעים האזרחים מהמלחמה. ישראל הקימה, בין השאר, את בית החולים השדה האזרחי היחיד בתוך אוקראינה – שהתוכנית להקמתו נחשפה לראשונה בכאן חדשות – וסיפקה ציוד ממגוון תחומים לבקשת המקומיים, לרבות ציוד רפואי, ציוד מים, גנרטורי ענק של חשמל לטובת בתי חולים ועוד.

"עם התארכות המלחמה, מש״ב ממשיכה לפעול למתן סיוע הומניטרי במגוון דרכים יצירתיות, הן בדרכים ישירות, והן בשיתוף פעולה עם גורמי מגזר שלישי שפועלים באוקראינה. מש״ב פרסמה קול קורא לארגונים ללא מטרות רווח הפועלים בשטח, במטרה לאתר פרויקטים לסיוע שעומדים בקריטריונים, כפי שהוגדרו על ידי מש"ב. הקול קורא הוא חלק מתוכנית הסיוע שנמשכת מתחילת המלחמה.

"נוסף להעברת מאות טונות של ציוד אישי, תרופות וכו', מש"ב ביצעה ומבצעת הכשרות מקוונות בהשתתפות אלפי אוקראינים בנושאים כמו בניית חוסן קהילתי, התמודדות עם מצבי טראומה, סיוע לבעלי מוגבלויות ונפגעי אלימות מינית ועוד. ישראל מחויבת להמשיך ולסייע לאזרחי אוקראינה ולהקל על מצוקתם".

בד בבד, משרד החוץ פרסם היום אזהרת מסע חדשה וקורא לאזרחים ישראלים להימנע מלהגיע לשטחי אוקראינה, כולל לעיר אומן וסביבותיה. אזרחים ישראלים שנמצאים באוקראינה נקראים לצאת באופן מיידי מהמדינה. במשרד החוץ הוסיפו כי "‏המצב הביטחוני הנפיץ, כולל סכנת הפצצות מהאוויר או ירי רקטות גם על יישובים ושטחים אזרחיים, כולל במרכז ובמערב המדינה, מהווה סכנת חיים ממשית ומיידית".