מוסא אל חאג'

צד"ל, חיזבאללה, ישראל – וחצי מיליון דולר במזוודה: הפרשה שמסעירה את לבנון

מנהיג כנסייה לבנונית חזר מביקור בישראל עם סכום גדול של כסף ותרופות - ונעצר לחקירה ממושכת. היחס המשפיל לאיש הדת הבכיר איחד את הנוצרים לחזית אחידה - וחיזבאללה נתפס כמי שמשך בחוטים מאחורי המעצר
רועי קייס
26 ביולי 2022
17:48

זה אמנם נשמע חריג, אבל אנשי דת נוצרים מלבנון חוצים במסגרת תפקידם את הגבול בין לבנון לישראל. בכירים בכנסייה כמו סגן הפטריארך המרוני מוסא אל חאג' אחראים גם על הכנסיות האחיות בישראל ומגיעים לביקור בקהילות בארץ.

ביקור כזה בדיוק עומד במרכז פרשה שמסעירה את לבנון. ביום שלישי שעבר חזר אל חאג' מביקור בישראל. מיד כשחזר נעצר לחקירה – ובתיקו נמצאו חצי מיליון דולר במזומן וכמות גדולה של תרופות, ככל הנראה לטיפול בסרטן.

איש הדת הבכיר נחקר כ-11 שעות כמו אחרון העבריינים. הוא אומנם שוחרר באותו יום, אך זומן להמשך חקירה למחרת. זימון אליו לא הגיע.

השלטונות בלבנון טוענים שהוא קיבל את הכסף מאנשי צד"ל, שנמלטו מלבנון לישראל אחרי נסיגת צה"ל מדרום לבנון,ועל כן יש מחלוקת: האם העברת הכסף בעייתית, כי מקורה מישראל, או שמדובר בסיוע הומניטרי למשפחות לאור המצב הכלכלי הקשה של לבנון?

באולפני הטלוויזיה בלבנון עוסקים בסיפור בלי הרף. באחד הדיונים טען פרשן נוצרי כי למרות שישראל היא אויבת ושיש להילחם בה, זו חובתם של המנהיגים של לבנון לקבל רפואית מישראל – "שהיא מעצמה בתחום התרופות".

הסיפור הזה יוצר איזושהי חזית אחידה ונדירה בתוך העדה הנוצרית מארונית. פתאום גם הפוליטיקאים הנוצרים שמתנגדים לחיזבאללה וגם אלה שתומכים בחיזבאללה משמיעים דעה זהה נגד החקירה של הארכיבישוף ובנוגע לחיזבאללה.

באופן רשמי הארגון לא פרסם הודעה ספציפית בעניין חקירת איש הדת הנוצרי. אבל צבא הצייצנים שלו נכנס לפעולה בהתבסס על הפרסומים בעיתונות המזוהה עם חיזבאללה שהכספים שהוא העביר מאנשי צד"ל בישראל נועדו לאנשים שמשתפים פעולה עם ישראל. ברשתות החברתיות כבר רץ האשטאג – "מוסא אל-חאג' משת"פ".

חיזבאללה מנסה לתפוס פה שתי ציפורים במכה אחת - גם לנסות להכתים את השם של הכנסייה הנוצרית מארונית כ משת"פית של ישראל וגם להעלות מחדש את אחד הנושאים שחשובים - לו נמלטי צד"ל והקשרים שלהם בתוך לבנון.

זה נושא שהשלטונות לא מטפלים בו במהרה מפאת הרגישות. במקביל, הצד השני חש איך חיזבאללה מנצל את כוחו בתוך המערכת הלבנונית החלשה כדי לתפור תיקים למתנגדיו. זה לא הפעם הראשונה שזה קורה - אבל הפעם מדובר פה באישיות דתית ולא בפוליטיקאי, שחקן או פעיל חברתי.