גנץ ונתניהו ב-2020
צילום: דוברות הכנסת, עמוס בן גרשום

המספרים מאחורי הריצה של גנץ לראשות הממשלה

חידת הגיון: איך יצליח בני גנץ גם לשתף פעולה עם כל חלקי הבית, גם להשאיר את הקיצוניים בחוץ, גם לא לשבת עם נתניהו וגם להיות ראש ממשלה?
חדשות הלילה עם עקיבא נוביק
26 ביולי 2022
08:22

מפלגת הכלת"ח - כחול לבן תקווה חדשה, מתקשה להתרומם בסקרים. כולם מחכים אמנם לגדי אייזנקוט, שאולי יביא איתו את השוונג, אבל בינתיים צריך לשדר מומנטום, הרי יש רק 99 ימים לבחירות. אז אמש (שני) פצח יו"ר המפלגה בני גנץ בשורת ראיונות והכריז שמבחינתו הוא ראש הממשלה הבא.

כשנשאל אם לפיד מתאים לראשות הממשלה, ענה "לפיד הוא ראש ממשלה, ואני מקווה להציע את עצמי כמועמד לראשות הממשלה". נראה שהכי הרבה שהוא מפרגן ללפיד, זה לציין שהוא עכשיו ראש ממשלה. תודה שהזכרת.

אבל רגע, מה זה אומר להציע את עצמך כמועמד? בישראל אין בחירות אישיות. כדי להיות ראש ממשלה, אתה צריך שרוב הכנסת תתמוך בך. אז מיכל רבינוביץ' הגיעה למשרד הביטחון עם מחשבון, וניסתה להבין מאיפה יבואו 61. הרי ללפיד בטוח אין. מה שונה אצל גנץ?

"אז מה ההבדל בינך לבין לפיד?", שאלה רבינוביץ'. "אני מסוגל לדבר ולפעול בשתפ עם כל חלקי הבית", ענה גנץ. "כל חלקי הבית, כלומר כל מפלגות הימין? אתה רואה בסמוטריץ ובן גביר שותפים שלך?", הקשתה המראיינת. "לא. בכלל? בכלל לא", השיב גנץ.

אז מי נשאר, החרדים? "בוודאי", השיב גפני לשאלה אם יישב לצד גפני ודרעי.  יש רק בעיה אחת - דרעי לא מוכן לשמוע על פרידה מנתניהו. וגם רוב החרדים האשכנזים לא. הם יחד איתו. אז גנץ מודיע פה שהוא יישב עם נתניהו? "אני. לא. אשב. עם. נתניהו. חד. משמעית.", ענה שר הביטחון.

בדיקה במחברת מראה שאין פה 61. יש עוד אפשרות אחת במספרים - התרחיש הבלתי סביר שבו החרדים מתנתקים מהליכוד ובאים לממשלת מרכז שמאל. החרדים הם ,15 לפיד 22, כלת"ח 12, זה כבר 49. תוסיפו מרצ 5 ליברמן 5 העבודה 6 ויש ממשלה של 64.

אבל רגע, "אני לא אשב עם נתניהו" - אבל נתניהו יכול להיות רק ראש ממשלה או ח"כ רגיל. לא שר, בגלל כתבי האישום. אז אולי גנץ מכוון לממשלה שבה הוא ראש ממשלה, הליכוד חברים בממשלה אבל נתניהו ח"כ רגיל, ואז גם החרדים יכולים לבוא? זה כבר מביא 62 מנדטים.

צריך כמובן שנתניהו יסכים להיות ח"כ פשוט, וצריך גם להתגבר על השאלה האם הניסוי של ראש ממשלה עם מעט מנדטים לא נכשל ממש הרגע? או כמו שרבינוביץ' שאלה את גנץ: "לגיטימי שעם 9-8 מנדטים שתהיה לפני לפיד?". "אנחנו לא נמצאים שם, אנחנו במספרים דו ספרתיים ונעלה כלפי מעלה", ענה גנץ.

כלומר בעברית: כן, אני לגמרי בונה על התרחיש הזה. זה התכנון...