-

משרד החינוך פרסם מתווה פשרה בעקבות המשבר בין המורים לאוצר

גורמים במשרד האוצר: המתווה - הצעה רשלנית ולא מקצועית שפוגעת במו"מ • בעיקרי המתווה: שכר של 9,500 שקלים למורה מתחיל וצמצום חופשים בימי אסרו חג • שרת החינוך: "המתווה מייצר פתרון אמיתי למשבר החמור בו אנו מצויים, ויביא בשורה של ממש למערכת החינוך לעוד שנים רבות קדימה" • הסתדרות המורים: מברכים על מתווה שרת החינוך שמתכתב עם המציאות בשטח
לירן כוג'הינוף
26 ביולי 2022
18:09
עודכן ב 19:18

הקרב על החינוך: ברקע הנתק בין האוצר להסתדרות המורים, משרד החינוך פרסם הערב (שלישי) מתווה לשיפור שכר המורים ופתרון משבר כוח האדם במערכת. על פי המתווה, שכר מורה מתחיל או גננת מתחילה יעלה ל-9,500 שקלים; תוספות השכר לכלל המורים ינועו בין 2,600 שקלים למורה מתחיל ועד 1,200 שקלים למורה הוותיק. 

גורמים משרד האוצר אמרו כי הצעת שרת חינוך היא "הצעה רשלנית ולא מקצועית שפוגעת במשא ומתן ובאחריות התקציבית". הגורמים הוסיפו: "משרד האוצר הגיש הצעה נדיבה, הוגנת ואחראית. מדובר בתוספת של 30 אחוזים למורים מתחילים, 24 אחוזים למנהלים ומאות שקלים למורים ותיקים. לא נדון בהצעות מופרכות ופופוליסטיות. אנו מוכנים לנהל משא ומתן רציני וענייני, אך לא מוכנים לנהל כלכלת בחירות ולא נכנע לאיומים ולחצים".

בהסתדרות המורים בירכו על מתווה שרת החינוך ואמרו כי "סופסוף הוא מתכתב עם המציאות בשטח ומצמצם את הפער בין עמדת הסתדרות המורים לעמדת המדינה, בכל הנוגע לשכרם של כלל עובדי ההוראה. אין ספק שמדובר בצעד בכיוון הנכון, שיכול לסייע בהבראת מערכת החינוך. יחד עם זאת, עדיין יש לנו השגות שאנו מקווים לגשר עליהן בדיאלוג הפתוח והפורה שאנו מנהלים מול משרד החינוך".

״יש כאן הזדמנות היסטורית לחזק את מערכת החינוך, לייצב אותה ולהשביח אותה, למען הילדים של כולנו", אמרה הערב שרת החינוך יפעת שאשא-ביטון. "המתווה שאנו מציעים, מייצר פתרון אמיתי למשבר החמור בו אנו מצויים, ויביא בשורה של ממש למערכת החינוך לעוד שנים רבות קדימה".

אתמול פרסם משרד האוצר את ההצעה שהציג להסתדרות המורים במשא ומתן בין הצדדים. לפי מתווה האוצר, שכר מורה בשנתו הראשונה יתחיל ב-9,000 שקלים. זאת בזמן שבהסתדרות דורשים כי הוא יעמוד על 10,500 שקלים. אמש אמרה מזכ"לית הסתדרות המורים, יפה בן-דוד, כי פגישת המשא ומתן נכשלה, ודחתה את הצעת האוצר.

הבוקר אמר הממונה על השכר באוצר, קובי בר נתן, כי בפגישה אתמול עם מזכ"לית הסתדרות המורים יפה בן דוד לא היה פיצוץ, ולהערכתו שני הצדדים מעוניינים להגיע להסכם לפני 1 בספטמבר. בריאיון לאריה גולן בתוכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב, ציין הממונה על השכר כי בהסתדרות המורים לקחו את ההצעה לבדיקה עם אנשי המקצוע, והעריך כי בימים הקרובים תהיה עוד פגישה.

האזינו לריאיון עם קובי בר נתן בכאן רשת ב

מתווה משרד החינוך

> שכר מורה/גננת מתחילים: 9,500 ש“ח

- גמול חינוך 1,500 ש"ח או תוספת של 10% - הגבוה מבין שניהם על מנת לעודד מורים לקחת תפקיד חינוך כיתה (השכר מגיע ל- 11 אלף ש"ח).
- מענק התמדה של 18 אלף ש"ח לאחר 3 שנים במערכת.
- קליטת מורים חדשים במערכת: אחוז המשרה המינימלית יעמוד על 70% (במקום 50% כיום)

> תוספות השכר לכלל המורים ינועו בין 2,600 ש״ח למורה המתחיל ועד 1200 שקל למורה הותיק ביותר.

> שכר גננות: הגדלת מספר השעות הנוספות לגנן ולגננת מ-36 שעות ל-55 שעות לטובת חיזוק הקשר עם ההורים וקיום פעילות אחר הצהריים

> שכר מנהל חדש: יעמוד על 20,000 ש"ח. טווח שכר המנהלים יהיה: 27,000-20,000 ש"ח.
ברכיב זה יש עיקרון ברור: שכר מנהל מתחיל יהיה גבוה משכרו של המורה הוותיק ביותר (עם מלוא הגמולים).

> אופק קריירה למנהלים: תגמול נוסף למנהלים שיחנכו וילוו מנהל בית ספר נוסף

> סגני מנהלים: שכר סגן מנהל ראשון יהיה 80% משכר המנהל (בהלימה לגידול בשכר המנהל).

> חינוך מיוחד - תיקון עיוותים בחינוך המיוחד

הגמול יינתן באופן דיפרנציאלי בהתאם למורכבות: הגמול בתפקוד הגבוה יעמוד על 15%, תפקוד בינוני יעמוד על בינוני 18% ותפקוד נמוך יעמוד על 20% (הגמול כיום הוא 9% או 14%, ללא קשר לרמת המורכבות, אלא למעסיק).

> סל עידוד מצוינות: לרשות המנהל יעמוד סל תקציבי גמיש לצורך בעלי תפקידים חדשים. תפקידים אלה יהיו מעבר לתפקידים הקיימים.

> שמירה על קידום אחוזי בותק ובדרגה
דרגה הינה תוצאה של פיתוח מקצועי של מורה, ויש צורך לשמור על מוטיבציה ולמידה לאורך כל הקריירה

> יועצות: תקנון משרת היועץ החינוכי

> מתן מענה בחופש הגדול ע"י הארכת מסגרת "בית הספר של החופש הגדול" עד ל-31 ביולי, והרחבתו עד לכיתות ד'.

> צמצום ימי אסרו חג: ימים אלה יוחלפו בימי חופש שחלקם יינתנו למורים במהלך השנה וחלק בהמרות שיוחלטו על ידי המערכת

> אפשרות להעלאת אחוז משרת מורה עד ל-42 שעות שבועיות (140% משרה)

> מתן הקביעות: תינתן לאחר 3 שנים, ולא לאחר שנתיים, כפי שנהוג היום.

>  בעלי תפקידים:
- מינוי רכז אוריינות ביסודי: יקבלו גמול אחוזי של 6%
- הגדלת גמול רכז חינוך חברתי ביסודי: הגמול האחוזי שלו יגדל מ-6% ל-10%

> נושאים נוספים:
- צירוף מיידי של כלל המורים (שאינם נכללים בהסכם אופק חדש) להסכם אופק חדש, ובכלל זה מורי האולפנים
- שעות נוספות ליועצות למתן מענה בחופשות ובמצבי חירום