המנהרה ממנו ברחו המחבלים
צילום: דוברות שב"ס

פרסום ראשון: מסמכי שב"ס חושפים - הכישלון של אנשי כלא גלבוע בפיקוח על המחבלים שנמלטו

במהלך חודשי החפירה: האסירים עברו תא לכמה שעות וחמקו מהנוהל המגביל שהייה באותו התא ל-6 חודשים • ביקורת מחוזית של שב"ס קבעה: קיים מעקב על המעבר בין התאים - והמצב תקין
משה שטיינמץ
26 ביולי 2022
20:32

בריחת האסירים מכלא גלבוע: לפי כרטיסי האסיר של המחבלים, השישה שהו באותו התא במשך תשעה חודשים, למרות שפקודת שב"ס קובעת כי אסירים שנמצאים בסיכון גבוה לבריחה לא יישהו באותו התא יותר משישה חודשים. כך פורסם היום (שלישי) בחדשות הערב בכאן 11. כפי שתועד בכרטיסים, שעוקבים אחר מעברי האסירים בין תאים, אגפים ובתי כלא, השישה אכן עברו אחת לכמה חודשים מתא הבריחה לתא אחר, אבל לשעות בודדות בלבד - ואז חזרו אליו. 


עוד פורסמו בחדשות הערב מסמכים של שב"ס, לפיהם במהלך הקיץ שלפני הבריחה נערכה ביקורת של מחוז צפון בכלא גלבוע בנושא אסירים בסיכון גבוה לבריחה. ממסמך הביקורת עולה כי בשב"ס היו משוכנעים שהמצב תקין - ככל הנראה עקב המעברים של האסירים מהתא. בסעיף 5 במסמך, "ביצוע רוטציה באגף או בין התאים אחת לשישה חודשים", נכתב כי המצב "תקין" ואף נאמר כי "קיים מעקב סדור אחר הנושא".

בכרטיס האסיר של מחמוד עארדה, לדוגמה, נכתב כי הוא הגיע לראשונה לתא הבריחה, תא 5 באגף 2, באמצע חודש דצמבר 2020, בתקופה בה החלה חפירת המנהרה. שלושה חודשים לאחר מכן, במרץ 2021, הוא עבר לתא אחר, ועל פי רישומי שב"ס שהה בו 11 שעות ושש דקות בלבד לפני ששב לתא הבריחה. בחודש יוני הוא עבר שוב לתא אחר למשך 24 שעות ו-50 דקות, ואז חזר לתא הבריחה. ארבעה ימים אחר כך הוא ובר לאגף אחר – למשך שש שעות ועשר דקות – ואז חוזר לתא הבריחה, ממנו נמלט עם חבריו בחודש ספטמבר.

היום העיד מפקד הכלא, פרדי בן שטרית, בפעם השנייה בפני חברי ועדת הבדיקה לבריחת האסירים. בן שטרית הציג בפני הוועדה חתך מרצפת הכלא, שאמורה להיות בעובי של 25-20 סנטימטרים של בטון - אך הכילה כ-15 סנטימטרים של קלקר במקום.

הפרט המפתיע התגלה עוד בדצמבר 2021, בזמן שיפוץ שנערך בכלא גלבוע לאחר בריחת האסירים. "כשהתחלנו את השיפוץ כדי למלא את החללים, קבלן של משרד הביטחון החליט שהוא קודח גלילים בכל נקודה ונקודה באגף", בן שטרית העיד. "אז התברר שזה סנדוויץ' קלקר, 5 ס"מ בטון ו-15 ס"מ קלקר. הקבלן ב-2014 חסך כסף ושם קלקר במקום בטון. כשאתה מגלה שזה מה שהיה זה מחריד. דיווחתי את זה למפקד המחוז הוא היה בהלם. הנציבה גם נחשפה לזה". 

בוועדה נחשף ש-27 חיפושים בוצעו בתאם של האסירים שברחו מחודש ינואר 2021 ועד לבריחה בספטמבר. "אלו האמצעים הדלים והטיפשים", הסביר בן שטרית, "אין אלמנט טכנולוגי, זה מה שיש לסוהרים ועם מה שיש הם עושים את מה שהם יכולים הכי טוב. אם היה מתבצע טיפול שורש, המנהרה הייתה מתגלה". בעדותו הקודמת הוא טען שבגלל הנציבה לא בוצע טיפול שורש בנושא.

הצצה לאגף השמור: החיים של האסירים הביטחוניים בכלא | האזינו לעוד יום 

ששת המחבלים ברחו מהכלא בערב ראש השנה בשנה שעברה. לאחר שבוע נעצרו ארבעה מהם - מחמוד עארדה ויעקוב קאדרי נתפסו בנצרת, זכרייה זביידי ומחמד עארידה נלכדו כמה שעות לאחר מכן במגרש משאיות מאולתר בגליל התחתון. לאחר כשבוע הסתיים המצוד עם תפיסתם של איהם כמאמג׳י ומונדאל אינפיעאת בג'נין.