אסדת כריש
צילום: רויטרס

בישראל מעריכים: הסכסוך הימי עם לבנון על סף פתרון

בעקבות נאום נסראללה אמש, במערכת הביטחון העלו את הכוננות סביב אסדת הגז "כריש" אף יותר, ויתגברו את האזור בכלי שייט וכלי טיס • מסתמן כי ההסכם יהיה למעשה פשרה בין הדרישות של ישראל לאלו של לבנון - אסדת הגז "כריש" תיכלל בשטח ישראל, ואותה חברה תבצע קדיחות הן בארץ והן בלבנון.
גילי כהן ואיתי בלומנטל
26 ביולי 2022
20:23

בישראל מעריכים שהסכסוך הימי עם לבנון נמצא על סף פתרון, כך פורסם היום (שלישי) בחדשות הערב בכאן 11. בשבוע הבא השליח האמריקני עמוס הוכשטיין צפוי להגיע ללבנון, כשעמו קווי מסגרת להסכם, שיהיה למעשה פשרה בין הדרישות של ישראל לאלו של לבנון - אסדת הגז "כריש" תיכלל בשטח ישראל, ואותה חברה תבצע קדיחות הן בארץ והן בלבנון.

בישראל רואים בהצהרותיו של מנהיג חיזבאללה, חסן נסראללה, כניסיון למסגר את ההתפתחויות האחרונו - כך שאם יגיעו להסכם בנוגע לסכסוך הימי, זה בשל הצהרותיו ופעולותיו. לצד זאת, בכיר ישראלי מאיים שפעילות תקיפה מצד חיזבאללה על אסדת כריש תיענה בתגובה צבאית.

עוד פורסם בחדשות הערב כי במערכת הביטחון העלו את הכוננות סביב האסדה אף יותר ויתגברו את האזור בכלי שייט של חיל הים וכלי טייס של חיל האוויר. מחר צפוי שר הביטחון בני גנץ להתייחס לאיומים החדשים של נסראללה.

נסראללה איים אמש בריאיון נרחב לערוץ אל-מיאדין המזוהה עם הארגון כי חיזבאללה ימנע מישראל להפיק גז ונפט, אם לא יאפשרו זאת ללבנון: "אם זה יוביל למלחמה, אז נלך למלחמה. ההחלטה היא בידי ישראל. אם זה ייגרר למלחמה, הלבנונים צריכים לבטוח באל ובחיזבאללה שיצליח לכפות את הרצון של לבנון על האויב. ישנה אפשרות סבירה מאוד שהמלחמה הזאת אם תפרוץ לא תישאר בין לבנון לישראל ושעוד גורמים באזור ייכנסו אליה". 

כריש במים סוערים | האזינו להסכת עוד יום

הוא הבהיר שכל שדות הגז והנפט של ישראל תחת איום הארגון, וטען: "אין שום מטרה בים או ביבשה שאינם בטווח הטילים המדויקים של חיזבאללה". הוא איים כי "אם ישראל תתחיל בספטמבר להפיק גז מאסדת כריש ולבנון לא תקבל את הזכויות שלה – יהיו בעיות". עם זאת, הוא התחמק מהשאלה איזו פעולה ינקוט.

עוד הבהיר מנהיג חיזבאללה בריאיון כי מטרתו "לגרום לכך שלבנון תוכל ליהנות ממשאבי הגז והנפט שלה, כי זהו הפתרון להצלתה של לבנון במישור הכלכלי". לטענתו הצבת המשוואה החדשה מצד הארגון בעניין הגבול הימי לא תואמה עם איראן, לא עם סוריה ולא עם רוסיה.

אולי הפעם: האם ישראל ולבנון יגיעו להסכמות על הגבול הימי? | רועי קייס, פרשנות

נסראללה טען  שהכטב"מים של חיזבאללה נכנסו בשנים האחרונות עשרות פעמים למרחב האווירי של ישראל בצפון, וחזרו מבלי שישראל הצליחה להוריד אותם: "אני מגלה זאת לראשונה". בנוגע להרתעה האווירית של הארגון ציין מנהיג ארגון הטרור כי "מאז שחיזבאללה החליט לפעול נגד ההפרות הישראליות של המרחב האווירי בלבנון, הפעילות הישראלית פחתה".