שקד והנדל
צילום: אריאל זנדברג

איילת שקד ויועז הנדל התאחדו: "נוביל להקמת ממשלת אחדות"

השם החדש של המפלגה שמחברת את "ימינה" עם "דרך ארץ" - "רוח ציונית" • המסר של השניים לנתניהו: לא יפסלו ישיבה איתו, אבל יובילו לאחדות • שקד תהיה במקום הראשון, מתן כהנא, אם יישאר בימינה, יתפוס את המקום השלישי
יערה שפירא וזאב קם
27 ביולי 2022
06:58
עודכן ב 19:45

שרת הפנים ויו"ר מפלגת ימינה, איילת שקד, ויו"ר דרך ארץ, שר התקשורת יועז הנדל, חתמו הערב (רביעי) על ההסכם לאיחוד מפלגות. השם החדש של המפלגה  - "רוח ציונית". הבוקר פורסם בתוכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב, כי ברקע הסקרים האחרונים שמראים כי מפלגתם לא עוברת את אחוז החסימה, השניים צפויים להעביר מסר מפייס ליו"ר הליכוד בנימין נתניהו לפיו הם לא יפסלו ישיבה איתו, אבל יכריזו שיעשו הכול כדי להקים ממשלת אחדות ולא ממשלת ימין צרה.

לקראת החתימה בין שקד והנדל על הליכה משותפת, נדרשו השניים להגיע להסכמות סביב המסר של המפלגה המשותפת שלהם ביחס לישיבה תחת נתניהו. שקד רצתה להודיע שהשאיפה היא להקים ממשלת ימין והסכמה לישיבה תחת נתניהו, בעוד שהנדל רצה שהמטרה תהיה הקמת ממשלת אחדות ופסילה של ישיבה תחת נתניהו.

לבסוף הסכים כל צד לוותר על עיקרון אחד - שקד ויתרה על ממשלת ימין צרה וקיבלה הסכמה לשבת תחת נתניהו ואילו הנדל ויתר על פסילה של נתניהו וקיבל חתירה לממשלת אחדות. המסר שאיתו ילכו השניים יאמר שרק המפלגה שלהם מסוגלת להיות הגשר שיחבר בין הליכוד של נתניהו לבין לפיד וגנץ, מה שיאפשר הקמת ממשלת אחדות.

מבחינת מיקומם ברשימת המפלגה, שקד תהיה במקום הראשון והנדל בשני. חבר הכנסת צבי האוזר ימוקם, ככל הנראה, במקום הרביעי. מתן כהנא יתפוס כנראה את המקום השלישי ברשימה, כשסיכויו להישאר בימינה גדלו בעקבות החיבור עם הנדל. שקד מצידה תנסה להביא דמויות מהציונות הדתית כדי לחזק את הפנייה לציונות הדתית.

השבוע דווח כי שיחה לא פשוטה נערכה לאחרונה בין שקד לחבר מפלגתה, סגן השר מתן כהנא. במהלך השיחה הבהירה שקד לכהנא שאם לא יישר קו עם המסרים שהיא מבקשת לקדם, הוא לא יהיה חלק מימינה וייאלץ לפעול לבד.  

הרקע לדברים היו כמה ריאיונות שהעניק כהנא לתקשורת ובהם אמר שממשלת ימין צרה תהיה אסון ושהוא אינו מתכוון להשתתף בממשלה שכזו. האמירה הזו גורמת נזק לשקד, שמנסה למצוא את דרכה אל ליבם של מצביעי הימין. שקד גם ביקשה מכהנא שלא להתראיין בתקופה הקרובה ללא תיאום איתה. מהלשכות של שקד וכהנא נמסר בתגובה משותפת: ״כהנא ושקד מדברים יום יום ומתואמים ביניהם״.

מי שעדיין שותפה של שקד לממשלה, שר הביטחון בני גנץ, הבהיר השבוע כי לא יישב בממשלה עם בנימין נתניהו. בריאיון ששודר בחדשות הערב בכאן 11, אמר יו"ר כחול לבן-התקווה החדשה כי קיבל הצעות להיות ראש ממשלה "עם רוטציה, בלי רוטציה, לחסוך את הבחירות מבחינת נתניהו". לדבריו, קיבל את ההצעה האחרונה יום לפני פיזור הכנסת.