פתיחת קברו של יוסף מלמד

פרשת ילדי תימן: קבר תינוק נוסף נפתח מחשש שאינו קבור במקום

יוסף מלמד נולד ב-1947 ובגיל שנה וחצי אימו לקחה אותו לבית החולים הדסה והוא אושפז. האחיות הורו לאם ללכת לביתה וכששבה נאמר לה שהוא נפטר ונקבר. כשמלאו לו 18, מלמד קיבל צו גיוס ובמשרד הפנים היה רשום ש״עזב" ב-1963, לא שהוא מת • אחותו רותי: "אם הקבר יהיה ריק תישאר התהייה איפה הוא, אבל גם שמחה שהוא אולי חי"
נטלי מתוקו
27 ביולי 2022
07:56
עודכן ב 08:35

פרשת ילדי תימן: קברו של יוסף מלמד נפתח היום (רביעי) בבית העלמין "נחלת יצחק" שבתל אביב. משפחתו ביקשה את פתיחת הקבר בגלל חשש שיוסף לא קבור במקום, אחרי שקיבל צו גיוס כשמלאו לו 18 ובמשרד הפנים הוא היה רשום כישראלי ש״עזב״ ולא מת. מלמד נולד ב-1947 ובגיל שנה וחצי אימו לקחה אותו לבית החולים הדסה והוא אושפז. בבית החולים הורו לאם לחזור בבוקר - אז נאמר לה שהוא נפטר ונקבר.

כדי למנוע מצב דומה לפתיחת קברו של עוזיאל חורי, שהסרת המצבה חשפה קבר נוסף, ביקשו עורכי הדין המייצגים את המשפחה את אישור המשפחות הקבורים בצמוד. לפני כחודשיים הופסקה חפירת קברו של חורי בבית העלמין "סגולה" בפתח תקווה, לאחר שנמצאו שני קברים מסומנים בחלקת הקבר. זו הייתה פעם הראשונה שנעשה שימוש בחוק לפתיחת קבר של ילדי הפרשה, ותשעה קברים נוספים צפויים להיפתח על פי חוק "פתיחת קבר קטין לזיהוי קשרי משפחה 2018", שנחקק כהוראת שעה. 

אחותו של יוסף, רותי שרעבי, סיפרה היום בריאיון עם אריה גולן בתוכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב: "אבי נפל בקרב על דין מוחאזין ב-6 באפריל 1948. אמא שלי, נערה בת 17, נשארה לבד עם שני ילדים". "ביום שהגיע צו הגיוס - זה הוכיח לה שהילד שלה לא מת", המשיכה רותי. המשפחה מקווה שהקבר יהיה ריק, אבל אז, אמרה רותי, "תישאר התהייה איפה הוא". לצד זאת, הוסיפה, הם יישמחו שהוא אולי חי.

האזינו לריאיון המלא בכאן רשת ב

באוקטובר האחרון הורה בית המשפט העליון לפתוח את קברו של התינוק חורי, שהוריו עלו מתוניסיה והוא נפטר בארץ ונטמן לפני 70 שנים בבית עלמין בפתח תקווה, במטרה לבדוק האם אכן נקבר בו. ועדת החקירה הממלכתית בעניין פרשת העלמותם של ילדי תימן קבעה שהוא אכן נפטר וקבור במקום.