אפי בן ברוך

שעות של מכות והתעללות: תיעוד המצלמות במעון "רמת חיפה"

אפי בן ברוך מת במעון לבעלי מוגבלויות ב-2019, אחרי שהוכה קשות בידי מטפל • תיעוד מצלמות האבטחה מהחודשים שלפני מותו חושף אלימות סדרתית ומתמשכת כלפי מטופלים במוסד • כתב אישום הוגש נגד המטפל, שמוסיף להסתובב חופשי - ואף נרשם ללימודי סיעוד • מהמעון נמסר: "מוקיעים ומגנים כל אירוע של אלימות פיזית או מילולית"
זמן אמת
27 ביולי 2022
14:14

תיעוד מצלמות האבטחה במעון לבעלי צרכים מיוחדים "רמת חיפה" מהחודשים שלפני מותו אפי בן ברוך בן ה-29 ב-2019, חושף את האלימות הסדרתית והמתמשכת כלפי מטופלים במוסד. בעקבות תיעוד זה, שיפורסם הערב (רביעי) בתוכנית "זמן אמת" בכאן 11, הוגש כתב אישום נגד מוחמד חטיב, בן 22 מטמרה, שמואשם בהמתה בקלות דעת של בן ברוך אחרי שהכה אותו במשך שעות. המשפט עודו מתנהל, אבל לפי שעה חטיב מוסיף להסתובב חופשי - ואף נרשם ללימודי סיעוד.

ביום שישי בערב, אמצע יולי 2019, קיבלה רחל בן ברוך טלפון מהמוסד שבו התגורר בנה אפי: "תגיעי מהר לבית החולים, הבן שלך נפל מכיסא". אלא שכאשר הגיעו ההורים, רחל וג'קי, לבית החולים, התברר להם כי בניגוד למה שנאמר להם בנם סובל מפגיעות קשות. בשארית כוחותיו הספיק אפי לעדכן אותם כי הוא הוכה על ידי מטפל במוסד לאנשים עם צרכים מיוחדים "רמת חיפה", בו התגורר. עם אשפוזו עצרה את המטפל החשוד במעשה. 

כמה ימים מאוחר יותר נקבע מותו של אפי. כשהחוקרים צפו בתיעוד מצלמות האבטחה של המקום, המחזה שהתגלה לעיניהם היה קשה במיוחד: בן ברוך, שאובחן כבר מגיל צעיר עם מוגבלויות והתגורר במוסדות רווחה, ספג במשך שעות ארוכות מכות ומסכת של התעללויות קשות מצד המטפל שלו. כשבע שעות מהבוקר ועד שעות הערב בהן התמוטט, נראה המטפל כשהוא מכה אותו וזאת לעיניי מטפלים ודיירים אחרים.

החוקרים המשיכו וצפו בתיעוד המצלמות כפי שנקלט בחודשים שלפני האירוע ולתדהמתם גילו מקרים רבים ונוספים של תקיפות במוסד שאיש לא ידע עליהם - ולא בטוח שהיו מתגלות אלמלא מותו של בן ברוך.

בחודש פברואר הוגש כתב אישום נגד מוחמד חטיב, שעבד כמטפל במוסד ב גים המתה בקלות דעת של אפי בן ברוך. לצד כתב האישום נגד חטיב, הוגשו כתבי אישום נגד עוד חמישה מטפלים שעבדו במקום שנמצא כי לקחו חלק במקרה.  משפטם של חטיב ויתר הנאשמים מתנהל בימים אלה בבית המשפט המחוזי בחיפה.

ממעון "רמת חיפה" נמסר בתגובה: "אנו מוקיעים ומגנים כל אירוע של אלימות פיזית או מילולית. חשוב לציין כי צוות המעון הוא זה שפנה למשטרה ועידכן את משרד הרווחה באירוע החריג והחמור הזה. בהמשך עשה כל שניתן על מנת לסייע בידי הרשויות הרלבנטיות למיצוי חקירת אירוע חריג זה".