המרכז הרפואי לבריאות הנפש "איתנים"

"נכנסה מחוננת ויצאה סיעודית": אמה של בת 13 שאושפזה ב"איתנים" מדברת

אמה של עדן, שלפני שלוש שנים הייתה מאושפזת 17 ימים במרכז לבריאות הנפש "איתנים". בריאיון לכאן רשת ב, סיפרה האם על מסכת ההתעללויות שעברה ביתה בידי הצוות הרפואי, שכללה בידודים וקשירות, שינה על הרצפה, מקרים בהם הופשטה ושיטת ניקוד, לפיה מקבלות המטופלות פרסים - ועונשים כבדים
סדר יום עם קרן נויבך
27 ביולי 2022
12:19

"היא נכנסה ילדה מחוננת ויצאה סיעודית", כך סיפרה היום (רביעי) יעל, אימה של עדן, שלפני שלוש שנים, בעודה בת 13, הייתה מאושפזת 17 ימים במרכז לבריאות הנפש "איתנים". בריאיון לקרן נויבך בתוכנית "סדר יום" בכאן רשת ב, סיפרה האם על מסכת ההתעללויות שעברה ביתה בידי הצוות הרפואי, שכללה בידודים וקשירות, שינה על הרצפה, מקרים בהם הופשטה ושיטת ניקוד, לפיה מקבלות המטופלות פרסים, אבל גם עונשים כבדים.

האזינו לריאיון המלא בכאן רשת ב

עדן בת ה-13 למדה בבית ספר למחוננות, שם נתנו לה, בגלל הלחץ בלימודים, כדור לטיפול בהפרעות קשב וריכוז - אז החלה לסבול מדיכאון והתאשפזה מרצון ב"איתנים". "בימים הראשונים זה היה נראה עדיין, יחסית, שאפשר להיות שם, אבל אז זה התחיל ממש להידרדר", החלה יעל לשחזר את האירוע. "היה מקרה שהיא סיפרה לי ששני גברים, החזיקו אותה, הצמידו אותה לרצפה והאחות הפשיטה אותה לעיניי גברים", סיפרה יעל.

הצוות, סיפרה, השתמש ב"שיטת הנקודות": "אם הילד מתנהג טוב הוא מקבל צ'ופר, להיכנס לחוג, לחזור לשבת למשל". אם הם מתנהגים לא טוב הם מקבלים עונש". באחת הפעמים שהגיעה למקום, סיפרה יעל, היא ראתה ילדה שעשו לה זונדה כעונש על התנהגות לא טובה. 

"היא עברה לבידוד והייתה בוכה וצועקת ודופקת בדלת שישחררו אותה. הם נותנים תרופה חזקה, שכמו הרופאה אמרה 'מפילה פילים מהרגליים', ואז ישנים המון", אמרה יעל והוסיפה לתאר את מצב ביתה: "במשך 17 ימים היא הספיקה לרדת 8 קילוגרמים. אם הייתם רואים אותה שם הייתם חושבים שהיא ילדה עם פיגור שכלי. היא לא הצליחה לדבר, והיו לה ניתוקים ומחיקת זיכרון".

במוצאי שבת, סיפרה יעל לקרן נויבך, היא הגיעה לבקר את עדן וראתה את הצוות מכניס אותה לחדר הבידוד. "ראיתי אחיות עומדות ומחזיקות את הדלת והילדה שלי בוכה וצועקת 'תשחררו אותי'. אמרתי לאחות תנו לי להיכנס אני ארגיע אותה". האחות, שיחזרה יעל, הזהירה: "היא תתקוף אותך". ואז, סיפרה בדמעות: "אני רואה את הילדה שלי נופלת על הברכיים, זוחלת לכיוון שלי מחבקת אותי ובוכה - 'אמא אני מבטיחה להיות ילדה טובה, אני יותר לא אעשה בעיות אבל בבקשה תקחי אותי למקום אחר הם מפחידים אותי רוצים לקשור אותי'".

ממשרד הבריאות נמסר בתגובה: "לא נוכל להתייחס אלא באופן כללי כי מדובר בטענות אנונימיות. טיפול תרופתי ניתן על ידי סטנדרט מוכר ובהתאם למצב הרפואי. כל מגע של השגחה צמודה או צורך בהפשטה צריך להיעשות על ידי נשים בלבד. ואולם במצבי קיצון ממש כמו פריצה לחדר השירותים עקב חשש לאירוע אובדני פעיל מסתייעים גם בדברים לעולם בנוכחות אישה".

"שיטת הניקוד הינה שיטת מותר ואסור בכל הקשור לרמת הבטיחות הנדרשת. סיכון גבוה מצריך מגבלות קשות יותר. השיטה מקובלת מאוד ויושמה כלקח של אירוע התאבדות. ללא שפה זו איכות העברת המידע בזמן אמת מזמינה תקלות שמחירן עלול להיות מוות. יש לציין שהוקם צוות בדיקה לבחינת כלל הטענות שלא הגיעו למשרד באופן רשמי אלא דרך כלי התקשורת".