תיעוד מודיעיני של צה"ל
צילום: דובר צה"ל

לקראת הסלמה? צה"ל יחשוף מידע מודיעיני מפליל נגד חמאס לתקשורת הזרה

התיעודים שחושפים את פעילות ארגוני הטרור בעזה בלב אוכלוסייה אזרחית - מאתר ייצור אמל"ח ליד בית חולים ועד פתחים של מנהרות טרור סמוכים למפעל, בתי ספר, אוניברסיטה וגם מסגד • מטרת החשיפה: לייצר לגיטימציה לישראל בזירה הבינלאומית לקראת אפשרות של התחממות בגזרה הדרומית - ואחרי הכישלון ההסברתי בשומר החומות • שר הביטחון גנץ: "העולם צריך לגבות מחמאס מחיר על פשעיה"
איתי בלומנטל
27 ביולי 2022
17:58
עודכן ב 19:02

צה"ל חשף היום (רביעי) לראשונה את האתרים הצבאיים של חמאס הממוקמים בלב אוכלוסיה אזרחית. המהלך, כך נמסר מצה"ל, נעשה כחלק ממאמצי הלגיטימציה של ישראל בזירה הבינלאומית לקראת אפשרות להסלמה מול רצועת עזה.

כך לדוגמה, בנה חמאס מנהרת טרור תת-קרקעית בשכונת תפאח שממוקמת סמוך למפעל פפסי וליד בית ספר היסודי "דראג'" של אונר"א, שמשמש בחירום כמחסה ל-2,500 איש. בצה"ל יציגו תשתית מנהרות נוספת שעוברת ליד האוניברסיטה האיסלמית בדרום מערב עזה, בה לומדים אלפי סטודנטים.

בנוסף חושפים חומרי המודיעין אתר לייצור אמצעי לחימה בשכונת שאטי שממוקדם 60 מטרים בלבד מבית החולים "שיפא" בתוך בניין מגורים. אתר הייצור נמצא 45 מטרים ממסגד ו- 55 מטרים ממרפאה של אונר"א.

בית החולים "שיפא" נחשב למרכזי והחשוב בעזה עם 800 מיטות. הוא מטפל מידי יום באלפי חולים ומעסיק 1,000 עובדים. במהלך השנים השתמשו ארגוני הטרור בבית החולים. כך ב-2009 בזמן מבצע "עופרת יצוקה" הוא שימוש מסתור לבכירי חמאס ובשנת 2014 בזמן מבצע "צוק איתן" שימש כמפקדה של בכירי חמאס.

בצה"ל מצאו מחסני אמל"ח סמוך למסגדים, הבנק הגרמני KFW ומתקנים של אונר"א. על גג ביתו של פעיל במערך הייצור של חמאס ברפיח נמצא מתחם לייצור אמצעי לחימה סמוך למסגד ולמרפאה של אונר"א שמטפלת ב15 אלף איש. ליד ביתו של פעיל חמאס, עומר עוני עוצ' מחיסן, נמצא פיר מנהרה שממוקם 60 מטרים מבית הספר ומסגד.

פתח ממנהרה נוסף התגלה בשכונת צברא מתחת למתחם בתי ספר; של אונר"א, הכנסייה הקתולית ובתי ספר יסודי. המנהרה עוברת מתחת למוקד האמבולנסים הראשי של עזה המונה 14 אמבולנסים ו- 30 אנשי צוות.

שר הביטחון בני גנץ התייחס לחשיפת המידע המודיעיני ואמר בסיור באוגדת עזה: "חמאס יורה מתוך אוכלוסייה אזרחית ולעבר אוכלוסייה אזרחית – העולם צריך לגבות מחמאס מחיר על פשעיה". עוד הוסיף גנץ: "צה"ל חשף היום לעיניי העולם דוגמאות לעומק השימוש של ארגוני הטרור באוכלוסייה אזרחית שאותה הם בוחרים להעמיד בחזית האש. כפי שישראל נחושה להביא לשקט וליציבות, כך נהיה נחושים לפגוע בכל מטרה צבאית של חמאס וארגוני הטרור המאיימת על אזרחי ישראל".

מה חמאס רוצה? | האזינו להסכת "עוד יום" 

"ישראל נכשלה בשומר החומות בזירה הבינלאומית, צריך לשכנע את העולם"

את המודיעיני המפליל על ארגוני הטרור ברצועה, יציגו בכירים בצה"ל בימים הקרובים לכתבים הזרים. עוד נמסר מצה"ל: "במבצע שומר החומות בשנה שעברה נכשלה ישראל בזירה הבינלאומית לאחר הפגיעה במגדל אל-ג'לאא בעזה בו פעלו משרדי AP ואל ג'זירה. בכדי לשכנע את העולם בפעילות של חמאס מלב המרחב האזרחי, אספו בחודשים האחרונים בצה"ל מידע מודיעיני מפליל נגד חמאס שיוצג לכתבים הזרים - ויוכיח שארגון הטרור מנצל את התשתיות האזרחיות לשימושים צבאיים".

בצה"ל מעריכים כי המצב בעזה מול ישראל יציב, אולם יוקר המחייה הוא שיחת היום ברצועה ומהווה כגורם שעלול לערער את המצב. למרות הירי מעזה לפני שבועיים, בישראל אומרים גם היום שחמאס לא מעוניין להגיע להסלמה, וכי הירי בוצע בידי סוררים עצמאיים - שהם לא מחמאס ולא מהג'יהאד האיסלמי.