שוטרים במהומות
צילום: שלו שלום/TPS

חצי שנה לפני "שומר החומות" המשטרה קבעה: סבירות גבוהה להפרות סדר המוניות

מסמך שנחשף בכאן חדשות מציג - תרחיש הייחוס קבע שיש להיערך למהומות בלי התרעה מוקדמת, על רקע לאומני, בהר הבית ובערים מעורבות • מבקר המדינה בדוח נוקב: המשטרה לא הייתה מוכנה • המשטרה: חלק ניכר מההערות נבחנו וטופלו כחלק מתחקירי "שומר החומות"
משה שטיינמץ
27 ביולי 2022
20:14

חצי שנה לפני מבצע "שומר החומות", המשטרה קבעה כי קיימת סבירות גבוהה להפרות סדר המוניות. כך נחשף הערב (רביעי) בחדשות הערב בכאן 11, בהמשך לדוח מבקר המדינה על הליקויים בהיערכות למהומות האלימות שפרצו בתוך הערים בישראל, בזמן המבצע בעזה במאי 2021.

המבקר מתניהו אנגלמן מדבר בדוח על כך שהמודיעין לא התריע על הפרות סדר מתוכננות ברחבי הארץ – וכך המשטרה לא הייתה מוכנה אליהן. אך במסמך שהגיע לידי כאן חדשות, ושאושר בספטמבר 2020, נקבע כי המשטרה אמורה להיות ערוכה לאירועים כאלה – גם אם לא יהיה מודיעין – גם אם יפרצו בהפתעה.

בראש רשימת הסיכונים שמפורטים במסמך, נמצא תרחיש של הפרות סדר המוניות, כיוון שהסבירות להתרחשותו גבוהה והסיכון שנשקף ממנו גבוה גם הוא.

המסמך קבע את המתווה הצפוי להפרות סדר המוניות - על רקע לאומני, בהר הבית, בערים מעורבות ושיכללו חסימות צירים ופגיעה בתשתיות. כל התרחישים הרעים האלה אכן התממשו, חצי שנה אחרי שאושר המסמך.

עוד נכתב כי הנחות היסוד של המשטרה הן שהאירועים יכולים להיות עם כמה זירות משנה באופן מקביל או מדורג (בעוד כפי שנכתב בדוח המבקר, המשטרה התמקדה בזירה אחת - ירושלים) וכן שהפרות סדר עלולות להתקיים ספונטנית, ללא היערכות מקדימה.

המבקר אנגלמן קבע כי משטרת ישראל כשלה במודיעין, אבל לפי מה שהיא עצמה קבעה ושנחשף הערב - הייתה צריכה להיות מוכנה לאותם אירועים בדיוק, גם אם לא יהיה מודיעין מקדים.

בתגובת המשטרה לדוח המבקר נאמר בין השאר: "נפעל ליישומו – חלק ניכר מההערות נבחנו וטופלו כבר אחרי המבצע במסגרת התחקירים המשטרתיים". גם היום, המשטרה אומנם טובה יותר לכאורה ממה שהייתה לפני שנה – אבל הפערים בין הרצוי למצוי, עדיין גדולים.