בית חולים שיבא
צילום: אבי דישי, פלאש 90

מחקר ענק בישראל: זינוק במספר האירועים המוחיים בתקופת הקורונה

באותו מחקר על מדגם של כ-700 אלף מבוטחי קופת חולים לאומי, נשלל קשר ישיר לחיסון או לנגיף עצמו • מומחים בקופות החולים מעריכים: העלייה נעוצה בחוסר תשומת לב לרפואה מונעת בזמן המגפה, להיעדר מעקב אחר גורמי סיכון כמו לחץ דם וסכרת, וכן בירידה בהרגלי חיים בריאים • משרד הבריאות: הנתונים ייבחנו
קטי דור
27 ביולי 2022
20:48

מספר הלוקים בשבץ מוחי בישראל זינק בתקופת הקורונה - כך לפי מחקר ענק, שממצאיו פורסמו היום (רביעי) בחדשות הערב בכאן 11. מצד שני, נשלל באותו המחקר קשר לחיסון נגד הנגיף, או לנגיף עצמו.

מדובר במדגם של כ-700 אלף מבוטחי קופת חולים לאומית, בו נרשמה עלייה של 19.8% במספר האירועים המוחיים בארץ משנת 2020 ל-2021. זאת, לעומת עלייה של 9.4% משנת 2019 ל-2020, ועליות קטנות עוד יותר בין השנים 2018-2019 ו-2017-2018.

צפו בכתבה מתוך חדשות הערב

אם נשלל קשר ישיר לחיסון או לנגיף הקורונה עצמו, מהן הסיבות לעלייה החדה במקרי שבץ מוחי - ואיך אפשר להפחית את הסיכון? ההערכה של מומחי לאומית היא שמדובר בחוסר תשומת לב בשנות הקורונה לרפואה מונעת, לחוסר במעקב אחר גורמי סיכון כמו לחץ דם וסכרת, וכן בירידה בהרגלי חיים בריאים. בעקבות הפרסום, במשרד הבריאות מסרו לכאן חדשות כי יבחנו את הנתונים וכן יבחנו כיצד ניתן להעמיק וללמוד את המגמה הזאת וסיבותיה. 


כמו כן, בבדיקת הנתונים של כלל הקופות בישראל, אפשר לזהות באופן ראשוני עליה במקרים של ארועי מוח ולומדים את השיעור של העליה והמשמעות שלה. בקופת חולים מכבי אומרים, בדומה למומחי לאומית, שהעלייה יכולה להיות מוסברת מירידה בפניות לטיפולים בשנות הקורונה ופחות איזון של גורמי סיכון של אירועים מוחיים. עוד אומרים בקופת חולים מכבי כי ייתכן שמחלת הקורונה עצמה יכולה להיות מרכיב נוסף לעלייה בנתונים.