מיכאל ביטון וקרן אוזן
צילום: כאן חדשות

מיכאל ביטון נלחם בשביל ירוחם - גם כשהשכנים שלו מצביעים לליכוד

חבר הכנסת מכחול לבן עשה לא מעט כותרות בתור יו"ר ועדת הכלכלה בכנסת ה-24 • בשיחה עם קרן אוזן הוא מייחל ליום שבו עוני יהיה סוגייה שסביבה קמות ונופלות ממשלות • על מרב מיכאלי הוא כועס: "היא ישראל הראשונה, העבודה היא מפלגה של ת"א. לא רואה את הכאב שיש בירוחם וקריית שמונה"
ישראל בוחרת
28 ביולי 2022
18:50

חבר הכנסת מכחול לבן, מיכאל ביטון, מייצג את ירוחם, על אף שרק 5% מתושביה הצביעו למפלגה שלו. בריאיון לקרן אוזן הוא מספר שהוא לא שם את עצמו בישראל הראשונה והשנייה - אבל כן כועס על מפלגה אחת שבעיניו כבר לקחה צד - מפלגת העבודה בראשות מרב מיכאלי.

ח"כ ביטון נלחם למען האוכלוסיות המוחלשות, אבל למרות העשייה שלו - בסוף הפריפריה מצביעה לליכוד. "נכון, ולכן קודם כול אני לעולם לא אפגע בליכוד או בבוחריו", הוא אומר. "אני ניצחתי בירוחם ב-70% כראש עיר, זאת אומרת שהרבה ליכודניקים הצביעו לי ברשות המקומית. מתי זה יהיה מתורגם לממשלה? נצמצם פערים ונייצר שוויון, זה לא קסם של קמפיין אחד".

"רוצה שממשלות יקומו ויפלו על מצב העוני"

את עצמו חבר הכנסת מכחול לבן מגדיר "יהודי, ציוני, ירוחמי, מרוקאי, ישראלי, צבר ומסורתי". הוא אומר כי אין שיוויון הזדמנויות בישראל של 2022, ויש לו חלום בקשר לזה – "אני רוצה שממשלות יקומו ויפלו על מצב העוני, אבל צריך כוח פוליטי שעוסק בזה. יש מתאם בין המקום שנולדת למקום שתגיע אליו. ההבדלים בין ערים והעושר המוניציפלי, שנובע מארנונה, זה דבר שמדינה יכולה לתקן. אבל היא לא עושה את זה. איך עשינו הזדמנות שווה בירוחם? הבאנו מנהיגים מדהימים, הבאנו כסף מתורמים ובסוף הבאנו מהממשלה 300 אלף שקל לירוחם".

"רוצה שממשלות יקומו ויפלו על מצב העניים". מיכאל ביטון בריאיון לקרן אוזן (צילום: כאן חדשות בדיגיטל)

"מרב מיכאלי היא ישראל הראשונה, העבודה זאת קצת מפלגה של ת"א"

לביטון יש גם הרבה ביקורת על יו"ר העבודה, שרת התחבורה מרב מיכאלי. "דווקא ראשת מפלגת העבודה תיקח מהעניים ותעביר כסף למרכז הארץ? ואני בסוף מגלה את הבלוף הזה עם מסמכים של האוצר ומשרד ראש הממשלה, שלקחו 250 מיליון שקל, לקחו להם את ההנחה בערך צבור, הכפילו להם את הנסיעות המקומיות - רק כדי לנייד כסף למקום אחר. זה פשע חברתי".

"מסתפקת ב-6 מנדטים תל אביביים, לא מבינה את הכאב של הפריפריה". מרב מיכאלי (צילום: מרים אלסטר, פלאש 90)

"מפלגת העבודה של רבין ובן גוריון ובוז'י הרצוג לא הייתה פוגעת בירוחם ובקריית שמונה", ממשיך ביטון. "מפלגת העבודה של מיכאלי היא קצת מפלגה של תל אביב שנאבקת על הקיום אבל מסתפקת בשישה מנדטים תל אביביים והיא לא רואה את הכאב הזה, היא לא מבינה אותו".

כשנשאל ביטון אם מרב מיכאלי היא ישראל הראשונה, הוא משיב בלי להסס: "מאוד", ואז מסביר: "אבל זה לא רק זה. יכול להיות אדם בישראל הראשונה שרוצה לתקן את המדינה, וישקיע מזמנו ומכספו בצמצום פערים. אבל הוא חייב להתמסר, זה חייב להיות אותנטי ואמיתי. שהכאב של העניים ניכר בו".

"שר הביטחון ביקש לעגן את הפנסיות התקציביות בצה"ל, לא להגדיל הוצאה – עשו על זה סיבוב"

בהמשך התייחס לעובדה שמצד אחד הוא נלחם למען העניים ומצד שני הוא נמצא במפלגה שנלחמה למען הפנסיות התקציביות של צה"ל – ולמשנתו, הדברים לא סותרים. "חלק מאנשי הקבע הם לא עשירים כל כך, צריך לא להתבלבל בדבר. איש קבע בראשית דרכו הוא באזור העוני".

מיכאל ביטון. (צילום: כאן חדשות בדיגיטל)

"מפלגת העבודה של רבין ובן גוריון לא הייתה פוגעת בירוחם ובקריית שמונה, מפלגת העבודה של מיכאלי מסתפקת ב-6 מנדטים תל אביביים ולא רואה את הכאב הזה"

"אני נאבקתי כי האנשים האלה אין להם קול ואין להם פה", ממשיך ביטון. "אדם שהוא קצין בגולני, מ"פ ומ"מ ומג"ד, שילם 20 שנות משפחה, הוא לא היה בבית מאות שבתות. עכשיו אנחנו כחברה צריכים להחליט מה אנחנו מוכנים לשלם לו. והשקר שהיה פה הוא שלא הוסיפו כלום, לא הגדילו הוצאה – שר הביטחון רק ביקש לעגן את זה בחוק ועשו על זה סיבוב שלם".