אסדת כריש
צילום: רויטרס

המו"מ עולה מדרגה: יושג פתרון למשבר הימי עם לבנון?

הקבינט המדיני ביטחוני צפוי לדון בסוגית אסדת כריש ביום ראשון • המתווך האמריקני יגיע לאזור בשבוע הבא, כשאיתו מסגר להסכם פשרה בין ישראל ללבנו • בישראל מעריכים: אפשר לפתור את הסכסוך
גילי כהן
28 ביולי 2022
21:11

המו"מ לפתרון הסכסוך הימי עם לבנון עולה מדרגה: הקבינט צפוי לדון בסוגיה ביום ראשון. כך פורסם היום (חמישי) בחדשות הערב בכאן 11. שרי הקבינט קיבלו עדכון כי דיון הקבינט המדיני ביטחוני שצפוי להתקיים ביום ראשון יתמקד בסוגיית אסדת כריש.

בד בבד, המתווך האמריקני, עמוס הוכשטיין, יגיע לאזור בשבוע הבא כשאיתו קווי מסגרת להסכם, שיהיה למעשה פשרה בין הדרישות של ישראל לאלו של לבנון - אסדת הגז "כריש" תיכלל בשטח ישראל, ואותה חברה תבצע קדיחות הן בארץ והן בלבנון.

שרת האנרגיה, קארין אלהרר, התייחסה בריאיון לגילי כהן ורונן מנליס בכאן רשת ב לניסיונות להגיע לפתרון הסכסוך הימי, ואמרה: "אני לא מנהלת משא ומתן עם נסראללה, אנחנו מנהלים משא ומתן באמצעות המתווך עם ממשלת לבנון. ואני באמת תקווה שממשלת לבנון ומדינת ישראל יגיעו להסכמה".

לפני יומיים פורסם בחדשות הערב כי בישראל מאמינים שניתן להגיע לפתרון הסכסוך עם לבנון. בישראל רואים בהצהרותיו של מנהיג חיזבאללה, חסן נסראללה, כניסיון למסגר את ההתפתחויות האחרונות - כך שאם יגיעו להסכם בנוגע לסכסוך הימי, הוא יוכל לזקוף קרדיט כי המהלך הושג לכאורה בשל הצהרותיו ופעולותיו.

כריש במים סוערים | עוד יום

לצד זאת, בכיר ישראלי מאיים שפעילות תקיפה מצד חיזבאללה על אסדת כריש תיענה בתגובה צבאית. עוד פורסם כי במערכת הביטחון העלו את הכוננות סביב האסדה אף יותר ויתגברו את האזור בכלי שייט של חיל הים וכלי טייס של חיל האוויר.